komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

wtorek, 12 grudnia 2017

Dagmary, Aleksandra

"Dobre jedzenie i dobra muzyka. Nasz wspólny język"

wtorek, 21.11.2017 08:20 , komentarze: 1 , odsłony: 771
kategorie artykułu:

Zapraszamy do udziału w nowym mikroprojekcie partnerskim Polanicy-Zdroju i Czeskiej Skalicy Dobre jedzenie i dobra muzyka – nasz wspólny język, finansowanym ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa. Ma on zapewnić wymianę kulturalną w Euroregionie Glacensis ważnych obszarach: kulinariach i muzyce jazzowej. Celem współpracy transgranicznej jest ożywienie i rozwijanie tradycyjnej (kuchnia regionalna) i nowoczesnej (muzyka jazzowa) kultury na obszarze pogranicza.

Muzyka i kulinaria są dziedzinami kultury, które się łatwo łączą i uzupełniają, ale niewiele jest imprez, gdzie traktowane one byłyby pełnoprawnie. Zazwyczaj wspólne działania skupione są albo głównie na muzyce, albo na jedzeniu, podczas gdy drugi składnik jest postrzegany tylko jako dodatek.

Projekt skupia się na wydarzeniach na żywo, zaplanowanych tak, by być pretekstem spotkań i wymiany kontaktów, doświadczeń oraz nabycia nowych umiejętności, poznania nowych ludzi i nowych kultur. W ramach projektu Teatr Zdrojowy – Centrum Kultury i Promocji w Polanicy-Zdroju wspólnie z Centrum Rozvoje w Czeskiej Skalicy organizuje warsztaty kulinarne dla młodzieży i seniorów oraz warsztaty jazzowe dla młodzieży i dorosłych na terenie Polanicy oraz po czeskiej stronie. Najbliższe planowane warsztaty to:
25 listopada – warsztat kulinarny w Polanicy dla młodzieży,
9 grudnia – warsztat kulinarny w Polanicy dla seniorów,
11 grudnia – warsztat jazzowy w Czechach dla młodzieży.

Planowany jest także letni festiwal kulinarny w polanickim parku, połączony z pokazami filmów o tematyce kulinarnej oraz koncertami jazzowymi oraz jazzowe koncerty festiwalowe w Czechach z występami artystów polskich i czeskich. W świadomości społecznej zagości więc gastronomia i jazz jako standardowe miejsca polsko-czeskiej wymiany kulturalnej.

W ramach projektu zostanie także przygotowana i wydana dwujęzyczna, książka kucharska kuchni regionalnej polsko-czeskiego pogranicza, uwzględniająca współczesne trendy oraz płyta CD z muzyką jazzową, stanowiąca zapis organizowanych w ramach projektu wydarzeń muzycznych.

Część książki kucharskiej przygotowywanej przez Teatr Zdrojowy – Centrum Kultury i Promocji w Polanicy-Zdroju będą stanowić potrawy goszczące na co dzień i od święta na stołach mieszkańców Polanicy-Zdroju. Przepisy trafią do książki dzięki konkursowi kulinarnemu, do udziału, w którym zapraszamy wszystkich mieszkańców Polanicy-Zdroju.

By wziąć w nim udział należy przekazać minimum 3 autorskie przepisy kulinarne w jednej lub wielu kategoriach konkursowych.
Kategorie konkursowe:
- kuchnia osadników – przepisy przywiezione przez pierwszych osadników po II wojnie światowej,
- lokalna kuchnia naturalna – przepisy oparte na składnikach naturalnych występujących w regionie,
- kuchnia współczesna – przepisy ukazujące przemiany w kuchni i kulinariach w XXI wieku.

Szczegóły i regulamin konkursu znajdują się na www.smakipolanicy.pl 

 

Wasze komentarze

mój Boże wreszcie po 5 latach Teatr...
środa, 22.11.2017 07:49 autor:
poniedziałek, 11.12.2017 13:51
poniedziałek, 11.12.2017 08:33
5
niedziela, 10.12.2017 18:25
21
piątek, 8.12.2017 08:10
15
piątek, 8.12.2017 11:25
16
środa, 6.12.2017 14:56
9
wtorek, 5.12.2017 10:46
8
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
TWIERDZA KŁODZKO
TWIERDZA KŁODZKO
Kawiarnia W Dobrym Guście
Kawiarnia W Dobrym Guście