Festiwal Zabytków Techniki. Zobacz urządzenia i budowle, w których wciąż tętni życie!

niedziela, 7.8.2016 13:20 1741 0

12 sierpnia rusza Festiwal Zabytków Techniki. To już 3 edycja wydarzenia, w którym Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku wraz z partnerami zaprasza do odkrywania industrialnej  historii regionu. Dolny Śląsk był i wciąż jest jednym z najbardziej uprzemysłowionych regionów Polski. W przeszłości biło tu gospodarcze serce Niemiec. Są na mapie Dolnego Śląska wciąż miejsca, do których nie dotarł postęp techniczny. Miejsca, które oparły się jego naporowi. Miejsca, gdzie wciąż można podziwiać starą technikę.

Będą Państwo mieli niepowtarzalną okazję zmierzenia się z dawną techniką w najlepszym wydaniu. Festiwal dedykowany jest wszystkim miejscom, maszynom, urządzeniom i budowlom, w których wciąż tętni życie 

- Nie interesuje nas technika spoczywająca na dnie muzealnych gablot. Sterylne wnętrza, w których należy zachować ciszę - mówi Katarzyna Szczerbińska-Tercjak – dyrektor Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śl -  Oryginalność Festiwalu polega nam tym, że prezentujemy zabytki w stanie czynnym, w jakim można było je spotkać w czasach, w których powstawały i były wykorzystywane w codziennej pracy. W  tym roku, oprócz naszego muzeum, udostępnimy zwiedzającym m.in. pochodzącą z lat 30-tych XX wieku Aplifikatornię w Świdnicy, która była tajną stacją wzmacniakową III Rzeszy, Młyn Gospodarczy w Siedlimowicach z 1867 roku, fabrykę porcelany ZPS Karolina w Jaworzynie Śląskiej, której historia zaczyna się w 1860 r., Starą Kopalnię w Wałbrzychu, przemysłowy kompleks Starej Gazowni w Sobótce z 1902 roku, w którym obecnie mieści się Winnica Domowa Celtica, Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, Miasteczko Przemysłowe v. Kulmiza w Żarowie, Koksownię Victoria w Wałbrzychu, Kamieniołomy granitu w Strzegomiu, wciąż czynny Młyn Dzierżoniów z 183 roku,, który był pierwszym  młynem parowym na Dolnym Śląsku. Będzie naprawdę co zobaczyć. Szczegółowy program zwiedzania i rezerwacji udostępniamy na naszej stronie internetowej.  Serdecznie zapraszam w imieniu własnym oraz wszystkich zaangażowanych w organizację tego Festiwalu. 

Szczegóły zobacz TUTAJ

Dodaj komentarz

Komentarze (0)