"Utworzenie miejskiego szlaku geoturystycznego na obszarze miasta Kłodzka"

poniedziałek, 8.12.2014 11:21 1627 0

Akademia Przygody – stowarzyszenie z siedzibą w Twierdzy Kłodzkiej zaprasza Państwa na konferencję podsumowującą i promującą projekt: „Utworzenie miejskiego szlaku geoturystycznego na obszarze miasta Kłodzka”, opartego o portal internetowy www.geo-turystyka.pl

Konferencja odbędzie się w sobotę 13 grudnia 2014 roku o godz. 11.00 w Muzeum Ziemi Kłodzkiej przy ul. Łukasiewicza 4 w Kłodzku.

Czy możliwe jest poznawanie geologii w pobliskim mieście, skoro kojarzy się ona raczej z górami albo egzotycznymi wyprawami? Na daleką wyprawę może sobie pozwolić mało kto, a wychodząc w pobliski teren możemy się jednorazowo zapoznać co najwyżej z kilkoma odmianami skał, czy specyfiką budowy geologicznej danego miejsca. Natomiast w miastach mamy do czynienia z niesłychaną wprost koncentracją różnych  materiałów skalnych – tak miejscowych,  jak i importowanych z najodleglejszych niekiedy zakątków świata. Kamienne płyty, rzeźby, czy bruk pozwalają na poznanie rozmaitych ciekawostek geologicznych, w tym np. skał o wieku sięgającym 3 miliardów lat, skamieniałości widocznych w kamiennych wyrobach, czy różnorodnych struktur geologicznych. 

Już w 1927 roku wybitny geolog Stanisław Małkowski napisał: „Miasto stało się jak gdyby wystawą różnych materiałów budowlanych, przywożonych z rozmaitych zakątków własnego kraju i obczyzny. Czyż człowiek, interesujący się geologią nie powinien z tego korzystać, aby zapoznawać się ze skałami, obok których często, czasami codziennie przechodzi ?”

I mimo, że od tego czasu minęło prawie 90 lat, a pojęcie geoturystyki jest współcześnie coraz szerzej znane – geoturystyka miejska nadal pozostaje dziewiczym obszarem do zagospodarowania 

Kłodzko stało się pierwszym w Polsce miastem posiadającym sieć szczegółowo opracowanych tras geoturystycznych, które w prosty i przystępny sposób ukazują szereg zagadnień przyrodniczych z zakresu nauk o ziemi, górnictwa, wykorzystania surowców mineralnych itd. W ramach projektu opisano ponad 40 geoturystycznych stanowisk obserwacyjnych różnej wielkości, ukazujących: kamień wykorzystany w historycznych i współczesnych realizacjach architektonicznych, naturalne stanowiska geologiczne i geomorfologiczne oraz sztuczne odsłonięcia skalne – m.in. szereg odkrywkowych wyrobisk górniczych  (w tym dwa czynne). Wykorzystano przy tym dodatkowe atuty miasta Kłodzka – są to m.in. urozmaicona rzeźba terenu, doskonała dostępność podłoża skalnego, na którym je zbudowano, obiekty architektoniczne przepięknej starówki (w większości zabytkowe) jak też elementy monumentalnych budowli obronnych Twierdzy Kłodzkiej.  

W ramach realizacji projektu stworzono portal internetowy www.geo-turystyka.pl umożliwiający łatwe, intuicyjne korzystanie z przygotowanych materiałów. Dostępne są m.in. opisy tras i poszczególnych stanowisk obserwacyjnych oraz mapy, słownik użytych terminów specjalistycznych, czy zestaw informacji podstawowych  w poradniku geoturysty. 

Dla każdego stanowiska obserwacyjnego stworzono dwa opisy: uproszczony i szczegółowy, co pozwala na poznawanie widocznych zagadnień zarówno przez początkujących, jak i zaawansowanych geoturystów. Szereg stanowisk ukazuje problemy geologiczne w ścisłym powiązaniu z zagadnieniami historycznymi i architektonicznymi. Zapoznawanie się z wieloma stanowiskami ma charakter interaktywny, z wykonaniem różnorodnych zadań praktycznych (m.in. opis skał, pobranie próbki, pomiary kompasem, płukanie osadu rzecznego, wykonanie szkicu terenowego albo zdjęcia dokumentacyjnego). 

Opracowano też pierwsze scenariusze lekcji terenowych adresowane do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które mogą posłużyć nauczycielom do przeprowadzenia własnych zajęć. Wprawdzie, aby zapoznać się z projektem, wystarczy otworzyć stronę www.geo-turystyka.pl, jednakże uczestnictwo w naszej konferencji daje możliwość bezpośredniego poznania dwójki geologów, którzy opracowali merytorycznie stanowiska i trasy geoturystyczne. Są to: dr Paweł Zagożdżon i mgr Katarzyna Zagożdżon z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej. 

Promując szlak geoturystyczny Kłodzka, jednocześnie przybliżą oni możliwość powstawania podobnych szlaków na terenie innych miejscowości Dolnego Śląska.

Parę dodatkowych szczegółów o projekcie. 

Wytypowane geostanowiska połączono w 6 różnorodnych tras geoturystycznych: 

  • Trasa 01 - „basic”, adresowana do młodzieży szkolnej i osób zaczynających przygodę z geoturystyką,
  • Trasa 02 - dla rodzin z dziećmi, będąca w istocie spacerem szlakiem kłodzkich „kamiennych” zwierząt – skamieniałości i rzeźb, 
  • Trasa 03 - geoturystyczna, a w niej zbiór wielu zagadnień geologicznych dla ambitnych, 
  • Trasa 04 - dla rowerzystów, wiodąca obrzeżami aglomeracji, 
  • Trasa 05 - dla niepełnosprawnych, 
  • Trasa 06 - oraz trasę „ekstremalną” – z możliwością poznawania wybranych zagadnień geologicznych podczas „wypraw badawczych z fabułą”. 


Zróżnicowanie geologii podłoża miasta Kłodzka oraz szeroka gama odmian kamienia stosowanego w budownictwie pozwoliły na ukazanie bogatego wachlarza zagadnień geoturystycznych, o różnym poziomie szczegółowości, dotyczących: 

  • zróżnicowania skał użytkowych występujących na Ziemi Kłodzkiej, ze szczególnym uwzględnieniem kamienia architektonicznego (piaskowce, marmury itd.),
  • sposobów wykorzystania kamienia w budownictwie, 
  • wybranych zagadnień z zakresu geomorfologii, 
  • szeregu zagadnień geologicznych, dotyczących: rodzajów skał i środowisk w jakich te skały powstawały (petrografia, petrologia), występujących w nich minerałów (mineralogia), deformacji skał (tektonika), skamieniałości widocznych w niektórych odmianach kamienia architektonicznego (paleontologia), osadów rzecznych (sedymentologia), okresów powstawania poszczególnych skał (geologia historyczna). 


Projekt powstał dzięki współfinansowaniu przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Konferencja promująca i podsumowująca projekt odbędzie się dzięki gościnności i wsparciu Muzeum Ziemi Kłodzkiej.

www.klodzko.pl/

Dodaj komentarz

Komentarze (0)