komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

czwartek, 30 marca 2017

Anieli, Kwiryna

"Wiek Pary, elektryczności i ekonomii. Wkład Kresów Wschodnich..."

poniedziałek, 6.3.2017 09:38 , komentarze: 1 , odsłony: 612
kategorie artykułu:

Do 15 marca na dusznickim Rynku obejrzeć można wystawę pod tytułem „Wiek Pary, elektryczności i ekonomii. Wkład Kresów Wschodnich w kształtowanie się nowoczesnej gospodarki i przemian społecznych na ziemiach polskich w XIX wieku”. 

Celem wystawy jest prezentacja sylwetek działaczy politycznych i społecznych, a także ekonomistów, przemysłowców i wynalazców związanych z Kresami Wschodnimi oraz wyeksponowanie ich osiągnięć na tle gwałtownych przemian gospodarczych, które zaszły w XIX wieku na ziemiach polskich. Wśród zaprezentowanych postaci są Franciszek Ksawery Drucki-Lubecki, Leon Sapieha, Jan Tadeusz Lubomirski, Ignacy Łukasiewicz, Jan Szczepanik, Michał Elwiro Andriolli oraz Franciszek Stefczyk.

Na wystawie zaprezentowane są najistotniejsze wydarzenia z życia politycznego, społecznego i gospodarczego na ziemiach polskich w okresie rozbiorów, od III rozbioru Polski do kongresu wiedeńskiego, od kongresu wiedeńskiego do powstania listopadowego, od powstania listopadowego do powstania styczniowego oraz od powstania styczniowego do odzyskania przez Polskę niepodległości, umieszczone na osi czasu.


Wystawę przygotowała Fundacja Wolność i Demokracja w ramach projektu „Wkład Kresów Wschodnich w kształtowanie nowoczesnej gospodarki, ekonomii i przemian społecznych” realizowanego z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Projekt ma na celu popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży szkół ponadpodstawowych Mazowsza i Dolnego Śląska, a także mieszkańców pięciu miast (Warszawy, Wrocławia, Dusznik-Zdroju, Wałbrzycha i Dzierżoniowa) wiedzy na temat wkładu Kresów Wschodnich w kształtowanie nowoczesnej gospodarki, ekonomii i przemian społecznych oraz kształtowanie postaw sprzyjających przedsiębiorczości. Partnerem projektu jest Fundacja Instytut Druckiego-Lubeckiego.

W Dusznikach-Zdroju wystawa jest eksponowana do 15 marca br. W kolejnych tygodniach będzie prezentowana w innych miastach Dolnego Śląska.

 

Wasze komentarze

wtorek, 28.3.2017 09:11
poniedziałek, 27.3.2017 09:14
poniedziałek, 27.3.2017 08:17
wtorek, 21.3.2017 17:28
niedziela, 19.3.2017 13:33
1
czwartek, 16.3.2017 09:49
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
TWIERDZA KŁODZKO
TWIERDZA KŁODZKO
Gabinet Terapii Manualnej
Gabinet Terapii Manualnej
portalenieruchomosci.pl
portalenieruchomosci.pl