"Zróbmy to razem"

wtorek, 15.3.2016 15:31 2359 0

Czy zastanawialiście się kiedyś Państwo po co są organizacje pozarządowe? Banałem jest powiedzenie, że stanowią istotny element demokracji i społeczeństwa obywatelskiego. Zakładane są przez ludzi z pewnego otoczenia w odpowiedzi na występujące tam problemy społeczne. Potrafią skuteczniej i często taniej rozwiązywać te problemy niż instytucjonalne podmioty. Stanowią platformę działań społecznych, kulturalnych, sportowych, dzięki czemu żyje nam się ciekawiej.

 - Jako Przewodnicząca Komisji ds. Społecznych Rady Miejskiej w Lądku-Zdroju zaproponowałam cykl spotkań radnych z organizacjami pozarządowymi „Prezentacje lądeckich organizacji pozarządowych”. Pierwszy cel spotkań to pokazanie nawzajem swoich obszarów działania, dokonań i osiągnięć a więc poznanie się. Po drugie, należy popatrzeć czasem inaczej na to co robimy, być może warto zrealizować kolejny projekt we współpracy z inną organizacją czyli twórzmy partnerstwa. Cel trzeci to wymiana informacji – o konkursach dla ngo-sów, o ciekawych pomysłach, o możliwościach skorzystania z pomocy doradców - mówi Małgorzata Bednarek, przewodnicząca komisji ds. społecznych Rady Miejskiej w Lądku-Zdroju - Pierwsze spotkanie odbyło się 7 marca 2016 r. w Środowiskowym Domu Samopomocy, mającym swoją siedzibę w Lądku-Zdroju przy ulicy Polnej 5. Dzienny dom pobytu dla osób z niepełnosprawnością intelektualną prowadzi Lądecka Fundacja Reintegracji i Aktywizacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych. Zanim rozpoczęła się część oficjalna wielki entuzjazm zebranych wywołał występ uczestników zajęć – były to zabawne scenki z okazji Walentynek, święta zakochanych. O tym jakie relacje łączyły zakochanych od czasów prehistorycznych aż do czasów współczesnych, kiedy to telefony i sms-y zdominowały nawet sferę uczuć.

W pierwszej części oficjalnej spotkania, szefowa fundacji Dorota Nachorna opowiedziała o założeniu organizacji, czym się zajmują w ŚDS na co dzień, jakie mają sukcesy a jakie problemy.

Lądecka Fundacja Reintegracji i Aktywizacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych powstała w 2014 na potrzeby akurat tego zadania, prowadzenia Środowiskowego Domu Samopomocy dla gmin Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego. Pierwsze działania odbywały się w salkach parafialnych, teraz są dzierżawione pomieszczenia w ośrodku telekomunikacji. Aby otrzymać dotację z Urzędu Wojewódzkiego należy spełniać określone standardy jak powierzchnia domu, wyposażenie, zatrudnienie terapeutów. Często osoby z niepełnosprawnością intelektualną są zamknięte w domach rodzinnych. Tutaj mogą uczyć się podstawowych czynności, dbałości o higienę, wygląd, zachowania w różnych sytuacjach życiowych, przyrządzania posiłków, zarządzania budżetem domowym. Opieką objęte jest 20 osób (potrzebne jest zwiększenie dotacji na kolejne osoby), prowadzone są terapie zajęciowe, organizowane wycieczki do kina, spotkania z innymi domami samopomocy, uczestnictwo w jarmarkach i kiermaszach.

 - Całą grupą przeszliśmy przez pomieszczenia Domu, zwiedzając kuchnię i poszczególne pracownie. Po prezentacji ŚDS poprosiłam pana Radosława Pasionka z Urzędu Miasta i Gminy o zabranie głosu i przedstawienie harmonogramu konkursów dla III sektora w lądeckiej gminie. Konkurs dla klubów sportowych jest już w trakcie, lecz wkrótce – druga połowa marca - będą konkursy z innych dziedzin. Pan Pasionek zobowiązał się do rozesłania informacji według listy mailingowej i można będzie znaleźć te informacje na stronie internetowej gminy - informuje Małgorzata Bednarek. - Do udziału w spotkaniu zaprosiłam też pana Artura Prottunga, przedstawiciela Fundacji Aktywnego Rozwoju, która zajmuje się doradztwem dla organizacji pozarządowych. Zaoferował pomoc w pozyskiwaniu źródeł dofinansowania oraz wypełniania aplikacji. Zwrócił uwagę, jak ważna w świetle założeń różnych programów dotacyjnych jest współpraca partnerska pomiędzy organizacjami - dodaje. 

- Należy pokonywać barierę izolacji, kontaktować się z różnymi środowiskami. Dzięki mojemu pośrednictwu udało się już rozpocząć współpracę Środowiskowego Domu Samopomocy z lądeckimi seniorami – zaprezentowano program artystyczny w domu kultury i prowadzone są rozmowy, aby wspólnie uczyć się tańców w kręgu - podsumowuje Małgorzata Bednarek. - Przywiezione przez pana Prottunga materiały dotyczące możliwości poszukiwania dofinansowania przekazane zostały panu Pasionkowi, który je skseruje dla zainteresowanych. Również dla tych, którzy nie uczestniczyli w spotkaniu. Zaproponowałam panu Prottungowi poprowadzenie comiesięcznych konsultacji dla lądeckich ngo – terminy do ustalenia. Pani Dorota Nachorna zaoferowała pomieszczenia ŚDS na potrzeby tych konsultacji. I nie tylko. Oświadczyła, że chętnie fundacja będzie wspierać lokalowo inne projekty, należy rozmawiać. Mam nadzieję, że wystawę prac podopiecznych ŚDS będziemy mogli jeszcze w tym roku obejrzeć w Kawiarni Dom Klahra. Rozważane są też inne wspólne działania, być może organizacja wycieczek razem z PTTK.

MB

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)