20 obywateli Ukrainy nielegalnie w Polsce

niedziela, 10.1.2016 09:10 3841 3

W wyniku kontroli przeprowadzonych w ostatnich dniach funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału SG stwierdzili naruszenie prawa przez 20 obywateli Ukrainy. Jeden z cudzoziemców podjął pracę niezgodnie z przepisami, pozostali – w Polsce przebywali nielegalnie.
- Nieważną już wizę lub przekroczony dozwolony w wizie okres pobytu posiadali trzej cudzoziemcy zatrzymani 4 stycznia przez funkcjonariuszy SG z Wrocławia oraz 5 stycznia przez funkcjonariuszy z Kłodzka i wspólnej placówki w Ludwigsdorfie. Niezgodnie z przepisami wykorzystywali posiadane wizy dwaj obywatele Ukrainy, których kontrolowali strażnicy graniczni z Jeleniej Góry i trzy osoby zatrzymane przez funkcjonariuszy z PSG w Kłodzku - informuje mjr SG Irena Skuliniec, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej - Pomimo faktu, że Ukraińcy posiadali wizy pozwalające na legalne zatrudnienie w Polsce, to nawet nie kontaktowali się z wystawcą oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy, a posiadane wizy wykorzystywali w innych celach, np. do podróży do Czech. Nielegalnie w Polsce pracowała natomiast obywatelka Ukrainy, którą zatrzymali 5 stycznia br. funkcjonariusze SG z placówki w Legnicy. Cudzoziemcom wydano decyzje administracyjne zobowiązujące ich do powrotu w terminie 15 dni - dodaje.

Decyzję o zobowiązaniu do wyjazdu otrzymała również Ukrainka, którą zatrzymali na wrocławskim dworcu PKS funkcjonariusze z Placówki SG we Wrocławiu – Strachowicach. Kobieta była skazana w Polsce za przestępstwo skarbowe. Po otrzymaniu decyzji administracyjnej musi wyjechać w terminie 15 dni, dodatkowo orzeczono wobec niej zakaz wjazdu na terytorium RP przez 3 lata.

5 stycznia br. funkcjonariusze z Placówki SG w Jeleniej Górze przeprowadzili kontrolę legalności pobytu wobec 10-osobowej rodziny obywateli Ukrainy. Cudzoziemcy nie uzyskali zgody Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców na udzielenie im w Polsce ochrony międzynarodowej, a Rada ds. Uchodźców utrzymała tę decyzję w mocy. Ponieważ cudzoziemcy w obowiązującym ich terminie 30 dni nie wyjechali z Polski, Straż Graniczna z urzędu wszczęła postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu. Obywatele Ukrainy nie byli zatrzymywani, wręczono im wezwania do ponownego stawiennictwa w PSG w Jeleniej Górze.

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

bobas wtorek, 12.01.2016 17:28
cholerni służbisci,zero współczucia,ciekawe co zrobią jak araby przyjdą
i po ptokach poniedziałek, 11.01.2016 11:55
Ot i Polskie prawo,,,jak mojeo brata 15 lat temu angole...
j-k niedziela, 10.01.2016 18:31
Niemcy dopiero po przekroczeniu miliona zaczynają coś działać.