komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

czwartek, 21 września 2017

Jonasza, Mateusza

25 lat Stowarzyszenia Gmin Ziemi Kłodzkiej

piątek, 19.5.2017 10:55 , komentarze: 0 , odsłony: 669
kategorie artykułu:

Stowarzyszenie Gmin Ziemi Kłodzkiej ma 25 lat. Z tej okazji w Kudowie-Zdroju zorganizowano konferencję, na której podsumowano dotychczasową działalność. Stowarzyszenie powstało w 1992 r., gdy władze samorządowe uznały, że w grupie łatwiej będzie się przebić ze staraniami np. o fundusze niezbędne na zaspokojenie najważniejszych zbiorowych potrzeb mieszkańców.

Od pierwszego dnia istnienia do SGZK należy gmina Bystrzyca Kłodzka. Jej przedstawicielek tj. burmistrz Renaty Surmy i wiceburmistrz Beaty Hucaluk-Szpanier nie zabrakło także kudowskiej konferencji, na której przypomniano najważniejsze dokonania stowarzyszenia w ciągu tego ćwierćwiecza. Jak zauważył jego prezes, Tomasz Korczak, działalność rozpoczynano od wymiany doświadczeń i dokonań poszczególnych gmin, by z biegiem lat wdrażać się w mniejsze i większe wyzwania. Dobrze, że gros z nich skutkowało namacalnymi efektami. Takimi są np. stworzenie osłony hydrometeorologicznej ziemi kłodzkiej, znaczący udział w zakupie wysokosiężnej drabiny strażackiej umożliwiającej szybsze dotarcie z pomocą na wyższe piętra budynków, uruchomienie funduszu pożyczkowego dla przedsiębiorców poszkodowanych podczas powodzi w latach 1997-1998.

Na swoje konto SGZK może zapisać przyspieszenie remontów wielu ważnych szlaków komunikacyjnych na ziemi kłodzkiej, jej szybszą telefonizację, prowadzenie kampanii promocyjnej całego subregionu. „Dzieckiem” SGZK jest polsko-czeski Euroregion Glacensis, do którego Gmina Bystrzyca Kłodzka również należy. Dziś EG zajmuje się m.in. pozyskiwaniem i dystrybuowaniem funduszy unijnych, z których korzystają wszyscy jego członkowie, choćby na rozwój tras rowerowych, szlaków narciarskich, modernizację czy budowę wież widokowych…

Podczas kudowskiego spotkania jubileuszowego przedstawicielom poszczególnych gmin tworzących SGZK wręczono medale pamiątkowe. Nie zabrakło gratulacji z okazji ćwierćwiecza i życzeń aktywnej działalności na co najmniej kolejnych 25 lat.

www.bystrzycaklodzka.pl

 

Wasze komentarze

wczoraj, 22 godz temu
14
poniedziałek, 18.9.2017 09:07
11
sobota, 16.9.2017 18:35
20
TWIERDZA KŁODZKO
TWIERDZA KŁODZKO
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Bezpłatna KOLONOSKOPIA