Urodziny Polanickiego Misia

poniedziałek, 13.10.2014 11:05 3839 0

Polanicki niedźwiadek, bohater miejscowych legend i anegdot 16 października 2014 r. (czwartek) będzie miał swoje urodziny. Pomysłodawcą obchodów urodzin Misia jest Leszek Majewski, Przewodnik Sudecki, który w ten sposób chce przybliżyć najmłodszym obywatelom Polanicy symbol miasta i ulubieńca mieszkańców i turystów.

Urodziny Misia w polanickich przedszkolach zainauguruje wizyta Pana Leszka Majewskiego – Przewodnika Sudeckiego, który zapozna dzieci z legendą o Misiu. Stworzone zostaną specjalne prace plastyczne, upominki i piosenka dla Misia. 16 października o godz. 11.00 koło pomnika Niedźwiadka maluchy uroczyście obchodzić będą jego urodziny. Podczas tego wydarzenia rozegrana zostanie gra terenowa „Niedźwiadek”, odbędą się zabawy i pląsy misiowe, odczytane zostaną specjalne życzenia i wybrzmią specjalne okrzyki dla misia.

Wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymają pamiątkowe emblematy z Polanickim Niedźwiadkiem. 


Przypomnijmy, że stojąca na betonowym postumencie w Parku Leśnym betonowa rzeźba niedźwiedzia polarnego jest wyznacznikiem najdalszego zasięgu lądolodu skandynawskiego na Ziemi Kłodzkiej. Zlodowacenie południowopolskie, mające miejsce 730-430 tys. lat temu, składało się z trzech mniejszych zlodowaceń oddzielonych interstadiałami o nieco cieplejszym klimacie. Podczas drugiego z nich (zlodowacenie Sanu I) lądolód skandynawski odznaczał się maksymalnym zasięgiem, obejmując praktycznie całe terytorium Polski. W Sudety zlodowacenie wkroczyło Przełęczą Srebrną, bardzkim przełomem rzeki Nysy Kłodzkiej oraz Przełęczą Kłodzką. Po przeprowadzeniu gruntownych badań niemieccy glacjolodzy w 1910 r. doszli do wniosku, że lądolód znalazł oparcie na wysokości obecnej Polanicy-Zdroju. Granicę lodowej masy upamiętniono wykonaną w betonie rzeźbą niedźwiedzia polarnego, posadowioną na podbudowie z tufu wulkanicznego i piaskowcowych głazów.


Dodaj komentarz

Komentarze (0)