Akcja „Znicz 2015”: naklejka „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu” dla każdego trzeźwego kierowcy

sobota, 31.10.2015 08:55 995 0

Już dzisiaj rusza coroczna ogólnopolska akcja „Znicz”. W najbliższych dniach nad bezpieczeństwem podróżujących będzie czuwać kilka tysięcy mundurowych, którzy w ramach kontroli drogowych sprawdzać będą m.in. trzeźwość osób kierujących pojazdami. Podobnie jak przed rokiem, podczas akcji funkcjonariusze będą zachęcać kierowców do oznakowania auta naklejką „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu”. Gest ten, będący manifestem odpowiedzialnej postawy za kółkiem, uczyniło już niemal 2 200 000 polskich kierowców.

Policja, partnerująca inicjatywie „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu”, wręczać będzie naklejki z tym samym hasłem kierowcom, których trzeźwość zostanie potwierdzona podczas kontroli przeprowadzanych w ramach akcji „Znicz”. Organizator kampanii, Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie, przeznaczył na ten cel 300 000 naklejek. Ich dystrybucja wśród kierowców podróżujących do nekropolii to kontynuacja działań prowadzonych już kolejny rok w ścisłej współpracy z Komendą Główną Policji. – Połączenie wzmożonych kontroli z nagradzaniem odpowiedzialnych postaw stwarza szansę na skuteczniejszą promocję trzeźwości wśród kierowców, bez której, zwłaszcza w okresach nasilonego ruchu związanego ze świątecznymi wyjazdami, niemożliwe jest zachowanie bezpieczeństwa na drogach – mówi mł. insp. Anna Kuźnia, Zastępca Dyrektora Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Mała naklejka - duży zasięg

Pomimo malejącej liczby wypadków drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców, problem wciąż istnieje. Eksperci do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego wskazują, iż jednym
z głównych czynników wpływających na to, że wciąż wiele osób decyduje się na prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, jest przyzwolenie społeczne na takie zachowanie. – W tegorocznej edycji kampanii „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu” pragniemy zwrócić uwagę społeczeństwa na fakt, że za bezpieczeństwo na drodze odpowiadają nie tylko kierowcy. Bardzo wiele zależy od postawy osób bliskich i pasażerów, którzy pozwalając osobie nietrzeźwej wsiąść za kierownicę, stają się współodpowiedzialni za zagrożenie, jakie stwarza pijany kierowca – mówi Danuta Gut, Dyrektor Biura Zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce - Browary Polskie. - O tej współodpowiedzialności przypominają naklejki ze znakiem przekreślonych kluczyków dystrybuowane w ramach kampanii. Widniejące na nich hasło „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu” jest wyrazem troski o bezpieczeństwo nie tylko osób kierujących pojazdami, ale także pasażerów oraz innych użytkowników dróg – dodaje Dyrektor Gut.

Dzięki dotychczasowej współpracy z Policją oraz licznym gronem partnerów reprezentujących zarówno sektor publiczny, jak i prywatny, naklejki trafiły w ręce blisko 2 200 000 kierowców, którzy umieszczając je na tylnej szybie samochodu, otwarcie wyrazili swój sprzeciw wobec jazdy „na podwójnym gazie”.

Koalicja rośnie w siłę

Działania prowadzone w ramach drugiej edycji kampanii uzyskały wsparcie szerokiego grona koalicjantów. Znalazły się w nim takie instytucje i stowarzyszenia, jak Główny Inspektorat Transportu Drogowego, Polski Związek Motorowy i Automobilklub Polski, a także szereg firm związanych
z branżą motoryzacyjną: Akademia Bezpiecznej Jazdy, Auto Moto Arena i Expo Arena – organizatorzy targów motoryzacyjnych, Carefleet S.A. – firma specjalizująca się w długoterminowym wynajmie floty pojazdów (Car Fleet Management), Drift Open – organizator zawodów driftingowych, firma kurierska Poland Express oraz Szkoła Auto ŠKODA i ŠKODA Autolab, oferujące szkolenia
z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym i bezpiecznej jazdy samochodem.

W promowanie idei bezpiecznej - trzeźwej jazdy angażują się również media, dołączając naklejki do nakładu swoich tytułów prasowych. Tym sposobem naklejki trafiły już do czytelników wołowskiego „Kuriera Gmin”, „Kuriera Lubelskiego” oraz chełmskiego i lubelskiego wydania „Nowego Tygodnia”. W promocję akcji włączył się również miesięcznik „Polskie Drogi”.

Kolejny rok z rzędu swoją gotowość wzięcia udziału w walce z problemem pijanych kierowców zadeklarowały największe krajowe sieci paliw - Orlen, BP, Statoil Fuel & Retail Polska oraz Lukoil,
a także sieć Wojewódzkich Ośrodków Szkolenia Kierowców. Od startu inicjatywy czynnie wspierają ją również tacy partnerzy, jak Tramwaje Warszawskie, firma Raben, oferująca usługi logistyczne, fundacja Zen Driving, działająca na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także producent alkomatów, firma Alkohit.

Partnerzy inicjatywy – łącznie ponad 60 podmiotów – zachęcają wszystkich zainteresowanych propagowaniem trzeźwości na polskich drogach do przyłączania się do akcji i dalszego upowszechniania znaku „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu”. Pełna lista partnerów oraz więcej informacji na temat inicjatywy znajduje się na stronie www.nigdyniejezdzepoalkoholu.pl.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)