Bezpieczeństwo na stokach

wtorek, 26.1.2016 09:13 1946 0

Już kolejny weekend policjanci powiatu kłodzkiego będą szusować po trasach narciarskich, czuwając nad bezpieczeństwem miłośników białego szaleństwa.

Narciarskie patrole będzie można spotkać na stokach Czarnej Góry i Zieleńca.

To już kolejny sezon ich działalności. Służbę w patrolach narciarskich pełnią policjanci posiadający doświadczenie narciarskie, a do ich zadań należy przede wszystkim czuwanie nad bezpieczeństwem turystów oraz porządkiem publicznym. Na terenie ośrodków narciarskich służbę pełnią także patrole piesze, które m.in. poprzez kontrole parkingów zapobiegają włamaniom i kradzieżom pojazdów oraz zwracają uwagę na pozostawiony bez opieki sprzęt narciarski.
Wszystkim zwolennikiem takiej formy spędzania wolnego czasu przypominamy, że zgodnie z obowiązującą ustawą o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach, uprawianie narciarstwa lub snowboardingu na zorganizowanym terenie narciarskim w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego podlega karze grzywny. Takiej samej karze podlegają ci, którzy mając obowiązek opieki lub nadzoru nad osobą do ukończenia 16 roku życia, dopuszczają do uprawiania narciarstwa zjazdowego lub snowboardingu przez tę osobę, na zorganizowanym terenie narciarskim, bez kasku konstrukcyjnie do tego przeznaczonego.

Mając na względzie zapobieganie groźnym wypadkom na trasach zjazdowych oraz niebezpiecznym zachowaniom, poniżej przedstawiamy dekalog narciarza, który jest zbiorem reguł obowiązujących na stokach całego świata oraz podstawowe oznakowanie, z jakim możemy się na nich spotkać.

DEKALOG NARCIARZA:
1.Wzgląd na inne osoby
Każdy narciarz powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa ani szkody dla innej osoby.
2. Panowanie nad szybkością i sposobem jazdy
Narciarz powinien zjeżdżać z szybkością dostosowaną do swoich umiejętności oraz rodzaju i stanu trasy i warunków atmosferycznych.
3. Wybór kierunku jazdy
Narciarz zjeżdżając z góry, dysponując większą możliwością wyboru trasy zjazdu musi ustalić taki tor jazdy, aby nie zagrażać narciarzowi przed nim jadącemu.
4. Wyprzedzanie
Wyprzedzać można zarówno po stronie dostokowej jak i odstokowej, po stronie lewej lub prawej, lecz w takiej odległości, która nie ograniczy wyprzedzanemu swobody.
5. Przejazd przez skrzyżowanie tras narciarskich
Narciarz zaczynając zjazd na trasie lub pólku narciarskim powinien sprawdzić patrząc w górę, w dół, czy nie sprowokuje tym niebezpieczeństwa dla siebie i innych.

Identyczne postępowanie obowiązuje po każdym, nawet chwilowym zatrzymaniu się na trasie lub stoku.
6. Zatrzymanie się
Należy unikać zatrzymania się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po ewentualnym upadku narciarz winien usunąć się z toru jazdy możliwie jak najszybciej.
7. Podejście
Narciarz powinien podchodzić tylko poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien zejść zupełnie z trasy. Takie samo zachowanie obowiązuje narciarzy, którzy pieszo schodzą w dół.
8. Przestrzeganie znaków narciarskich
Każdy narciarz winien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach.
9. Wypadki
W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu winien poszkodowanemu służyć pomocą.
10. Stwierdzenie tożsamości
Każdy, obojętnie czy sprawca wypadku, poszkodowany, czy też świadek - muszą w razie wypadku podać swoje dane osobowe.


Dodaj komentarz

Komentarze (0)