Budowanie tolerancji i zrozumienia - Edukacja globalna za Ziemi Kłodzkiej

poniedziałek, 16.11.2015 08:43 1219 0

Zmiany jakie zachodzą w dzisiejszej Europie i świecie budzą często strach i niepewność - obawiamy się terroryzmu, uchodźców, nie rozumiemy wielu zjawisk, które zaczęły nas dotykać. Problem ten widzą także nauczyciele w szkołach ponadpodstawowych – młodzi ludzie poszukują odpowiedzi na swe wątpliwości, a program szkolny nie zawsze je dostarcza.

Stąd też od sierpnia tego roku Fundacja Rozwoju Inicjatyw Lokalnych Qdowa (z Kudowy Zdroju) realizuje projekt upowszechniania edukacji globalnej w wybranych 8 gimnazjach na ziemi kłodzkiej – w Kudowie, Lądku, Polanicy i Dusznikach Zdroju, Lewinie Kłodzkim i Szczytnej.

W ramach projektu „Lokalnie = Globalnie”, wspieranego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP pragniemy zaznajomić nauczycieli gimnazjów z problematyka edukacji globalnej i przekazać im praktyczne narzędzia (scenariusze zajęć, publikacje, etc) pomocne w pracy z młodzieżą w czasie lekcji wychowawczych a także przy realizacji podstawy programowej.

W ramach edukacji globalnej rozmawiamy o konfliktach na świecie i związanych z nimi migracjami, o uchodźcach, o problemie ubóstwa w krajach rozwijających się, zmianach klimatycznych i szeroko rozumianej globalizacji. Są to często tematy kontrowersyjne, trudne, na które nie ma jednej odpowiedzi czy jednej słusznej postawy. Stąd wokoło projektu toczy się wiele dyskusji, rozmów, wymian poglądów.

Nauczyciele zainteresowani tematyką uczestniczyli już w spotkaniach m.in.: z czeską dziennikarką – Marketą Kutilovą opowiadająca o Syrii i sytuacji syryjskich uchodźców żyjących na Bliskim Wschodzie, a także z Aleksandrą Gutowską poświęconych Afryce i projektach pomocy rozwojowej.

W trzecim tygodniu listopada (16–20.11) czas na uczniów – w 6 szkołach regionu z okazji Światowego Tygodnia Edukacji Globalnej odbędą się spotkania, warsztaty, dyskusje poświęcone globalnym problemom. Będziemy mówić o uchodźcach, krajach rozwijających się, konfliktach – spotkania poprowadzą specjaliści nie tylko z Polski, ale także goście z Kenii i Czech.

 

Anna Chełmińska
Prezes Fundacji Qdowa

Dodaj komentarz

Komentarze (0)