Cała Polska debatuje o kompetencjach - debaty w bibliotekach, 20 i 21 marca

poniedziałek, 16.3.2015 13:10 1403 0

Czym są kompetencje przyszłości? Jak je rozwijać, by osiągnąć zarówno indywidualny, jak i ogólnospołeczny sukces? Co powinniśmy wiedzieć, jakie umiejętności powinniśmy posiadać i wreszcie – jacy powinniśmy być? 20 i 21 marca 2015 r. odpowiedzi na te pytania będą szukać uczestnicy debat „Kompetencje przyszłości – jak rozwinąć nasze skrzydła?”, które odbędą się w 40 bibliotekach publicznych w całej Polsce.

Debaty zostaną zorganizowane zarówno w małych miejscowościach, takich jak Bystrzyca Kłodzka, Pieszyce, Jawor czy Kudowa-Zdrój, jak i w dużych miastach - np. we Wrocławiu i Krakowie (pełna lista bibliotek: TUTAJ). W każdej z nich weźmie udział ok. 20 - 30 przedstawicieli różnego rodzaju instytucji i organizacji działających na terenie gminy: samorządowcy, dyrektorzy szkół, bibliotek, szefowie domów kultury, członkowie lokalnych organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy, media. Wspólnie będą rozmawiać o kompetencjach, które są szczególnie ważne dla indywidualnego sukcesu zawodowego i dla szerszego zaangażowania mieszkańców w rozwój danej miejscowości oraz gminy. Efektem debat będą rekomendacje, jakie kompetencje są najbardziej istotne dla rozwoju i co można zrobić, by mieszkańcy miejscowości oraz gminy mieli lepszą niż dotąd możliwość ich zdobywania i kształtowania.

Debaty są częścią ogólnopolskiego przedsięwzięcia „Narodowy Coaching – jak rozwinąć nasze skrzydła?”, realizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR) wspólnie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI). Konkluzje z każdego ze spotkań – po zaprezentowaniu ich lokalnym władzom, mediom i instytucjom – zostaną przesłane do IBnGR, który dokona całościowego podsumowania debat i wykorzysta ich efekty do działań rzeczniczych skierowanych do władz państwowych, w tym Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Przedsięwzięcie zakłada także istotną rolę mediów w dotarciu z informacjami na temat debat oraz ich efektów do wszystkich Polaków. Ważnym elementem współpracy z mediami będzie dyskusja panelowa, zrealizowana we współpracy z TVP, w której udział wezmą m.in. Małgorzata Borunia-Borowska, socjolog, medioznawca, Witold Radwański, członek Rady Programowej Kongresu Obywatelskiego oraz Monika Kuszyńska, piosenkarka. Zapis dyskusji będzie dostępny w dniach ogólnopolskiej debaty w internecie w serwisie www.regionalna.tvp.pl.

 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Minister Edukacji Narodowej. Partnerzy medialni: TVP oraz Program 1. Polskiego Radia.

Debaty lokalne stanowią część ogólnopolskiego przedsięwzięcia „Narodowy Coaching” realizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową wspólnie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Celem tego przedsięwzięcia jest wspólna refleksja, jakie są mocne strony Polaków oraz jakie postawy i umiejętności są kluczowe do osiągnięcia sukcesu indywidualnego, a także sukcesu w wymiarze lokalnym oraz ogólnonarodowym. Jego zainicjowanie miało miejsce w październiku 2014 r. w ramach IX Kongresu Obywatelskiego, podczas którego uczestnicy dyskutowali nad kompetencjami ważnymi dla rozwoju kraju pod hasłem „Narodowy Coaching. Jak rozwinąć skrzydła?” (http://www.kongresobywatelski.pl/category/narodowy-coaching). Wzięło w nim udział ponad 40 bibliotekarzy z całego kraju, którzy staną się gospodarzami debat lokalnych odbywających się 20 i 21 marca 2015 r.

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)