Festiwal polsko-czeskich smaków i tradycji [Foto]

czwartek, 11.9.2014 19:53 6593 0

Aż cztery sołectwa  były tegorocznymi organizatorami dożynek gminy Kłodzko. W tym roku święto plonów zorganizowane zostało pn.”Festiwal polsko-czeskich smaków i tradycji”.

- Te dożynki nie są takimi zwykłymi dożynkami, w tym roku jest to Festiwal Polsko-Czeskich Smaków i Tradycji. Trudu organizacyjnego podjęły się wyjątkowo cztery miejscowości: Bierkowice, Piszkowice, Kamieniec i Ruszowice– mówi Dominika Ferenc – Macherzyńska z biura promocji gminy Kłodzko - Jest to nie tylko sito po naszej stronie, ale także po stronie czeskiej. Przyjechali do nas goście z Czech ze swoimi stoiskami wystawienniczymi i co jest bardzo ważne powstał produkt pogranicza czyli sok aroniowo-rokietnikowy.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się także stoisko Szalejowa Górnego, na którym skosztować można było m.in. pysznego kremu z dyni.
 
- W nas sezon na dynię został już rozpoczęty a krem z dyni to nasza spajalność – mówi Teresa Biel-Lutosławska, sołtys Szalejowa Górnego  - Do garnka wkładamy pokrojoną dynię z uprzednio wybranymi nasionami. Zalewamy wrzątkiem, dodajemy kurkumę, warzywa: marchewkę, cebulę i czosnek. Wszystko gotujemy, dodajemy korzeń imbiru. Doprawiamy solą, pieprzem i później wszystko miksujemy. Na koniec dodajemy sok z cytryny. Niestety nie jestem wstanie podać tutaj proporcji ponieważ ja zawszę robię „na oko”. Podajemy ją z kleksem śmietanki, szałwią usmażoną na sklarowanym maśle. Możemy podać do tego także dynię prażoną, grzanki lub ser żółty. 


Nie zabrakło oczywiście tradycyjnego konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy – pierwsze miejsce zdobyły Ołdrzychowice Kłodzkie. Drugie Szalejów Dolny, trzecie Bierkowice. 


- W tym roku mieliśmy pomysł na to by wieniec był swego rodzaju przeglądem pola, łąk, ogrodów i sadów z narodową flagą z kwiatów - mówi  Łucja Wołk z Ołdrzychowic Kłodzkich - To była bardzo żmudna praca, która trwała ok. 2 tygodni. Faza pierwsza to jest oczyszczanie kłosów i przycinanie na odpowiednią długość. Nad tym pracuje grupa ludzi.  Później pracują już tylko dwie osoby – jedna podaje, druga plecie. Na końcu, samo ubieranie to jest już praca jednej osoby. 

W konkursie na najlepszy chleb pogranicza zwyciężył natomiast Podzamek. Drugie miejsce zajęła wieś Marcinów, trzecie - Święcko. 

Wręczone zostały także honorowe odznaki "Zasłużony dla rolnictwa", nadane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marka Sawickiego. Wśród zasłużonych znaleźli się: Halina Diaków, Janina Dutkowska, Krzysztof Grępka, Andrzej Krawczyk, Ireneusz Wańczyk, Stanisław Kudłacik, Henryk Zaremba, Stefan Majkowski, Bolesław Krawczyk, Ryszard Zając, Józef Sypień, Bronisław Kulczyk, Zygmunt Krawczyk, Marek Wójcik, Eugeniusz Toma, Fryderyk Politewicz, Jan Czamara.

Podczas święta plonów rozstrzygnięty został także konkurs „Piękna i aktywna wieś Gminy Kłodzko 2014”. Pierwsze miejsce i 10 tysięcy złotych otrzymało Żelazno. 
 

Konkurs „Piękna i aktywna wieś Gminy Kłodzko 2014”
1. Żelazno  10 tys. zł
2. Szalejów Górny  8 tys. Zł
3. Szalejów Dolny  6 tys. Zł
4. Krosnowice  5 tys. zł
5. Jaszkowa Dolna  4,5 tys. zł
6. Marcinów 4 tys. zł
7. Łączna  3,5 tys. zł
8. Jaszkowa Górna 3 tys. zł
9. Podzamek  2,5 tys. zł
10. Stary Wielisław  2 tys. zł
11. Starków  1,5 tys. zł
12. Boguszyn 1 tys. zł

Estetyka wsi:
- Marcinów 3 tys. zł
- Podtynie 1 tys. zł
-  Droszków 1 tys. zł
- Wilcza 500 zł
- Wojciechowice 500 zł


Za korowód dożynkowy nagrodzono: 
1 miejsce - KGW Szalejów Dolny
2 miejsce - KGW Krosnowice
3 miejsce - KGW Żelazno

 Za najładniejsze stoisko wystawiennicze nagrodzono:1 miejsce - sołectwo Kamieniec2 miejsce - sołectwo i Towarzystwo Przyjaciół Szalejowa Górnego3 miejsce - sołectwo Piszkowice

Sołtysem Roku został Jacek Suchoń z Piszkowic. Sołtyską Roku, Beata Konieczko-Rudnickaz Żelazna.Tytuł "Samorządowiec roku" otrzymała Michalina Tondytko z Referatu Rozwoju Lokalnego.

Jak na dożynki przystało nie zabrakło także dobrej zabawy. Na scenie wystąpili m.in. grupa taneczna z Ołdrzychowic Kłodzkich, Zespół „Lajkonik” z Wojborza, Czeska scena artystyczna, Kapela Góralska „Kuligów” z Rytra, Aleksandra Ostoja, Oliwia Łuszczyńska & Grzegorz Mączyński, Tomasz Brusiński z Jaszkowej Dolnej oraz zespół „Podzamek Boys”. Gwiazdą wieczoru był zespół Blue Cafe.  


"Festiwal polsko-czeskich smaków i tradycji" współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej  Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007-2013 "Przekraczamy Granice".




Dodaj komentarz

Komentarze (0)