Inauguracja działalności Klastra Wołowina Sudecka

piątek, 6.3.2015 07:55 7452 3

5 marca w Starostwie Powiatowym w Kłodzku podpisana została umowa w ramach Klastra Wołowina Sudecka. Zrzesza on blisko 40 podmiotów funkcjonujących w obszarze hodowli i przetwórstwa mięsnego oraz z branż pokrewnych. 


Jak twierdzą pomysłodawcy, pomysł na Klaster dojrzewał stopniowo, zaczynając od Festiwalu Wołowiny Sudeckiej w Marianówce, poprzez doświadczenia spółki „Wołowina Sudecka”, po konferencje naukowe z udziałem Uniwersytetu Przyrodniczego oraz różne indywidualne inicjatywy. Zyskał na tyle dużą innowacyjność regionalną i wielowątkowość, iż koniecznością stało się zebranie wielu aktywiści w jedną całość. Pomysł od początku zyskał wsparcie Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.Inicjatorami przedsięwzięcia są Dorota Komornicka – prezes Funduszu Lokalnego Masywu Śnieżnika oraz Zbigniew Szczygieł – radny Sejmiku Dolnośląskiego.

- Wraz ze Stanisławem Longawą zastanawialiśmy się jak podejść do tematu w sposób systemowy żeby bydło wróciło na stoki górskie ponieważ wyraźnie widzimy, że jest go obecnie dużo mniej. Jak pojedziemy trochę dalej za granicę to widać inny obraz stan rzeczy a u nas jest tak jest jest i to widać na przykładzie statystyk. Mamy potencjał we wszystkich gminach powiatu kłodzkiego, ale nie tylko, bo i także powiatów ząbkowickiego oraz dzierżoniowskiego – wyjaśnia Zbigniew Szczygieł.


Przygotowania do powołania Klastra Wołowina Sudecka trwały 6 miesięcy. W tym czasie inicjatorzy przedsięwzięcia budowali sieć kontaktów i porozumienia, aby tworzący się Klaster uzyskał jak najbardziej komfortowe warunki. Inicjatywa Klastrowa przedstawiana była m.in. w Goerlitz.

Misją Klastra jest podniesienie konkurencyjności i innowacyjności dolnośląskiego sektora przetwórstwa mięsnego ze szczególnym uwzględnieniem hodowli sudeckiej, prowadzenie działań, które będą służyły rozwojowi firm i gospodarstw skupionych w Klastrze a także animowanie współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami, administracją, stowarzyszeniami branżowymi, placówkami badawczo-naukowymi, co pozwoli osiągnąć finalny efekt w postaci stymulowania wzrostu gospodarczego w regionie.



Dzięki dotacji udzielonej przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego możliwe było m.in. opracowanie dokumentów strategicznych dla Klastra, przeszkolenie klasyfikatorów bydła opasowego czy zakup specjalistycznej wagi dla hodowców bydła.


Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

allora piątek, 06.03.2015 16:07
Pierdyliard zdjęć ludzi schylających się do podpisu. To ma być...
Sołtys piątek, 06.03.2015 10:58
Brawo Panie Szczygieł. Dopiełeś swego. A zaczęło się to wszystko...
emeryt piątek, 06.03.2015 12:03
Brawo Panowie wrescie cos ruszyło w naszym regionie w tej...