Innowacyjna operacja w polanickim szpitalu

czwartek, 10.3.2016 10:36 14539 7

Zespół specjalistów ze Specjalistycznego Centrum Medycznego S.A. w Polanicy-Zdroju 26 lutego 2016 r. przeprowadził po raz drugi operację guza mózgu ze śródoperacyjnym monitoringiem neurofizjologicznym wymagającym czasowego wybudzenia pacjenta podczas operacji.

Pierwszy taki zabieg wykonano 27 kwietnia 2015 r. Tym samym Oddział Neurochirurgii SCM S.A. w Polanicy-Zdroju, dołączył do wąskiego grona ośrodków, w których te zabiegi są wykonywane. Operacje tego typu są możliwe dzięki ścisłej współpracy operującego neurochirurga z wieloosobowym zespołem m.in. - neuroanestezjologów, neurologopedów, neurofizjologów, psychologów oraz całego zespołu bloku operacyjnego. Poprzedzone są długotrwałymi przygotowaniami, poszerzoną diagnostyką obrazową, przygotowaniem specjalnie dla pacjenta testów neurologopedycznych oraz szerokim omówieniem zabiegu w zespole.

Operatorem drugiego zabiegu był dr Władysław Dacko – kierownik Oddziału Neurochirurgii – specjalista neurochirurg z wieloletnim doświadczeniem, natomiast pierwszy zabieg przeprowadził dr Maciej Lekan – również specjalista neurochirurg z wieloletnim doświadczeniem. Obie pacjentki operowane w Polanicy-Zdroju miały guz tak nieszczęśliwie położony, że powodował on ciężkie zaburzenia mowy. Lekarze, z pomocą neurologopedy – utrzymujących stały kontakt słowny z obudzoną w trakcie zabiegu z narkozy chorą oraz przy udziale neurofizjologa, który obsługiwał stymulator mózgu, „włączał i wyłączał” w trakcie usuwania guza określone obszary mózgu tak, aby było możliwe bardzo precyzyjne zlokalizowanie ośrodków, których pod żadnym pozorem nie można uszkodzić, nie narażając operowanych na ciężkie następstwa neurologiczne.

Zabiegi zakończyły się bez komplikacji, a dzięki zmniejszeniu ucisku na zdrowe obszary mózgu przez usunięcie tkanki patologicznej, funkcja mowy u pacjentek uległa istotnej poprawie. Przeprowadzenie tak skomplikowanych operacji u przytomnych pacjentek nie byłoby możliwe bez zaangażowania także niezwykle nowoczesnych metod obrazowania oraz bardzo zaawansowanego, i niestety kosztownego, sprzętu do neuronawigacji, stymulacji mózgu czy mikroskopu operacyjnego, które nie są w każdym ośrodku dostępne.

Polanicka placówka, kierując się przede wszystkim jakością usług medycznych oraz postępem w medycynie posiada takie możliwości dzięki licznym inwestycjom w nowoczesny sprzęt medyczny, który jest wykorzystywany przez wykwalifikowaną kadrę medyczną. Całość wysiłków w oczywisty sposób zmierza do dalszego poprawienia bezpieczeństwa pacjentów, w tak bardzo trudnych zabiegach, jakimi są operacje neurochirurgiczne mózgu. Nie byłoby to możliwe jednak bez pełnego zrozumienia, a nawet, nie jest to przesadą, bohaterstwa pacjentów, którzy muszą podjąć decyzję o tak dalekiej współpracy z zespołem leczącym.



Przeczytaj komentarze (7)

Komentarze (7)

Damian piątek, 11.03.2016 18:32
Gratulacje, bardzo dobry szpital i co najważniejsze profesjonalna i oddana
Renata piątek, 11.03.2016 18:25
Wyrazy wdzięczności dla całego zespołu od pacjentki. Czuję się dobrze,...
wdzięczna pacjentka piątek, 11.03.2016 15:50
Ja też zawdzięczam udanej operacji przeprowadzonej prrzez dr. Macieja Lekama...
Jan czwartek, 10.03.2016 21:18
Gratulacje! Uznanie dla lekarzy operantów i całego zespołu!
Zen czwartek, 10.03.2016 21:16
Gratulacje! To niezwykle! Cieszy fakt, że tak skomplikowana operacja odbyła...
grazka2509 czwartek, 10.03.2016 20:57
gratulacje wielkie dla zespołu lekarzy
Młody czwartek, 10.03.2016 16:59
Super! Medycyna to podstawa, niech się rozwija wszystko . Dobra...