JAK OGRANICZYĆ OGRANICZENIA!

środa, 2.12.2015 08:58 1230 0

W czwartkowe przedpołudnie 19 listopada w bibliotece w Bierkowicach, odbyło się przedostatnie spotkanie w ramach programu Fundacji Orange „ Akcja e-motywacja”. Dzieliliśmy się refleksjami nad własnymi ograniczeniami, lękami i obawami przed oceną. Konfrontowali śmy własne odczucia ze swoimi planami i pomysłami na aktywność.

Podczas oczekiwania na gości webinarium nasze panie dzieliły się informacjami o swoich ulubionych książkach, pasjach i herbatach:

Pani Ola, przy filiżance czarnej, parzonej herbaty poleca książkę Anny Sakowicz „Szepty dzieciństwa”. To pełna emocji historia zwykłej rodziny. Pod jednym dachem mieszkają: on, ona, dwójka dzieci i jej ojciec. Wszystko mogłoby układać się pięknie, gdyby nie to, że senior rodu topi smutki w alkoholu i żyje wspomnieniami o zmarłej żonie, a nad główną bohaterką krąży widmo wspomnień związanych z okrutną matką. Baśka zaś jest zwykłą trzydziestokilkuletnią kobietą, która pragnie żyć jak inni, mieć pieniądze na nowe ubrania i kosmetyki, chodzić do kawiarni. Pewnego dnia na jej drodze staje Ula, koleżanka ze szkolnej ławki…

Pani Jola , smakując imbirową herbatę zaczytuje się w książce Katarzyny Enerlich „Prowincja pełna snów”. Opowiada o snach, z których nie chcemy się budzić, o czarach codzienności i uświadamianiu sobie, że szczęście to stan duszy. Bohaterka książki zajmuje się dorastającą córeczką, pisze książki, dużo podróżuje, prowadzi pensjonat dla praktykujących jogę, medytuje, zbiera zioła, zajmuje się ogrodem i tak jest tym wszystkim zajęta, że nie zauważa własnej samotności. Kiedy w jej życiu pojawia się COŚ, o czym już niemal zapomniała, czuje się jak we śnie. To nie tylko opowieść o prostym życiu na prowincji, o sile kobiet i sztuce uważności w codzienności. To również, jak zwykle w książkach pisarki, spotkanie z ciekawymi acz prostymi smakami, które każdy może odkryć w swojej kuchni.

Pani Maria, nie czyta książek, ale wyszywa haftem krzyżykowym. Robi też biżuterię. Uwielbia herbatę z imbirem i cynamonem.

Pani Bogusia, od niedawna uprawia nordic walking. Poleca każdemu, komu brakuje energii, albo potrzebuje relaksu od problemów dnia codziennego.

Pani Roma zaprezentowała swoje prace, wykonane haftem kłodzkim. Każda z pań była pod ogromnym wrażeniem. Niebawem rozpoczniemy realizować się w nowej pasji, pod kierunkiem utalentowanej artystki, która rozwijała swój kunszt w Szkole Haftu w ….

Następnie, wspólnie z gośćmi psychologiem Tomaszem Kozłowskim i Ewą Nowicką – Rusek -profesor antropologii społecznej na Uniwersytecie Warszawskim dyskutowaliśmy na temat jak ograniczyć ograniczenia.

Pani Ewa, która jest również badaczką między innymi religijności, mniejszości narodowych i etnicznych, mówiła, że trzeba żyć pełnią życia. Bo jak sama powiedziała „Mimo tego, że jestem niewidoma podróżuję autostopem. Otwieram się na różnorodność świata, poznawanie nowych miejsc i ludzi. Ponadto lubię dydaktykę, bo mam kontakt z młodzieżą. Uwielbiam wysiłek fizyczny dlatego chodzę po górach i bardzo lubię narty biegowe. Podczas wypraw chętnie porusza m się na rowerze tandemowym…”. Godne podziwu i brania przykładu z podejścia Pani Ewy do życia. W pełni uzasadnione było przyznanie, w 2007 roku, pani profesor tytułu w konkursie ,,Człowiek bez barier”.

Wiele mądrych i cennych rad dał nam pan Tomasz. Powiedział, że sobie samemu budujemy bariery, których tak naprawdę nie ma, a co wiąże się z samooceną i poczuciem własnej wartości każdego człowieka. Wszystko zależy od tego jak myślimy, jak funkcjonujemy w społeczeństwie. Często obawiamy się krytyki, faktu, że ktoś będzie od nas lepszy. Sukcesem będzie to, że spróbujemy przejść tę barierę. Należy skonfrontować się ze swoimi trudnościami i stawić im czoła. To najważniejszy krok, żeby pokonać kompleksy, problemy które często, tak naprawdę tkwią w naszej głowie, a nie otoczeniu. Powinniśmy kierować się w życiu dwoma zasadami. Po pierwsze „nie jesteśmy pępkami świata” a po drugie „jesteśmy najważniejsi na świecie”.

W przerwie spotkania mieliśmy okazję poznać niezwykłego człowieka – Aleksandra Dobę - polskiego podróżnika, kajakarza, zdobywcę i odkrywcę. „Dzięki internetowemu głosowaniu na stronie National Geographic zdobył tytuł Podróżnika Roku 2015. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej) wyłącznie dzięki sile mięśni. Opłynął kajakiem Morze Bałtyckie i Bajkał. Również jako pierwszy opłynął całe polskie wybrzeże z Polic do Elbląga oraz Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia. Dwukrotny Złoty, Srebrny i Brązowy medalista Otwartych Akademickich Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim. 19 marca 2015 został honorowym obywatelem Swarzędza”. Ponadto człowiek z ogromnym poczuciem humoru, wyróżniający się skromnością. Pozytywnie zakręcony człowiek – stwierdzili wszyscy słuchacze tego webinarium.

Podsumowując, pamiętajmy, że warto mieć marzenia, plany, pomysły na aktywność w każdym wieku, a barierom, trudnościom, lękom i wszelkimi obawom stawiajmy czoła.

Na zakończenie spotkania, serwis do kawy wylosowała pani Ola z Piszkowic.

W najbliższy czwartek 3 grudnia, o godzinie 11.00 w bibliotece w Bierkowicach, będziemy gościć aktorkę teatralną i filmową, panią Zofię Czerwińską. Wśród uczestników spotkania losujemy „Najpiękniejsze baśnie”. Zapraszamy!!!

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)