komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

wtorek, 17 października 2017

Wiktora, Marity

Kłodzka młodzież promuje krwiodawstwo i transplantację

poniedziałek, 13.3.2017 11:07 , komentarze: 1 , odsłony: 712
kategorie artykułu:

Już po raz dwunasty wśród licealistów "Chrobrego"odbył się pobór krwi. Jak co roku, tę szlachetną akcję organizuje Paweł Trocewicz, głównie z myślą o pełnoletnich uczniach szkoły. Dzięki międzyszkolnej współpracy zaproszenie do udziału w akcji przyjęli uczniowie Zespołu Szkół Alternatywnych.

Zainteresowanie młodzieży oddaniem krwi przerosło oczekiwania i możliwości organizacyjne Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Niestety, wielu z ponad 100 osobowej grupy chętnych nie przeszło weryfikacji medycznej, niezbędnej do oddania krwi. Mimo to akcja zakończyła się sukcesem.

W tym roku uczniowie także przygotowali poczęstunek dla uczestników akcji, dodatkowe wsparcie otrzymali od Gilberta i Małgorzaty Dzidowskich z Polanicy-Zdroju, którzy przygotowali stoisko z goframi dla młodzieży oddającej krew. 


Poborowi towarzyszyła też Ogólnopolska Kampania Społeczna "Drugie Życie", w której uczestniczą uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Młodzież promuje idee dawstwa narządów po śmierci i przeszczepów rodzinnych.

- Nasi uczniowie biorą udział w ogólnopolskiej kampanii społecznej "Drugie Życie"- kampanii, która po raz pierwszy jest realizowana w województwie dolnośląskim,  a ma w Polsce długą tradycję. Celem naszych działań jest propagowanie dawstwa narządów po śmierci. Zespół uczniów  naszej szkoły został przeszkolony we Wrocławiu przez grupę profesjonalistów- transplantologów, lekarzy, etyków i prawników. Spotkaliśmy się też z osobami po przeszczepach. Teraz realizujemy naszą misję - nakręciliśmy filmy edukacyjne - mówi Elżbieta Twaróg, szkolny koordynator kampanii "Drugie Życie".- Połączyliśmy te dwie, szlachetne akcje, by zwrócić uwagę na palący problem, jakim jest odmowa rodziny wobec deklaracji życia  znajdowanych w portfelach ich bliskich - potencjalnych dawców. Zmianie tych postaw służy nasza kampania. Chcemy sprowokować rozmowy w rodzinach, dyskusje nie tylko o przeszczepach ale także o poszanowaniu  woli osób, które noszą w portfelu deklarację życia. Podczas akcji wielu krwiodawców podpisało i odebrało takie właśnie deklaracje. Okazuje się, że młodzież jest otwarta na najwyższą formę daru, jaką jest oddanie części siebie.

 

Wasze komentarze

piątek, 13.10.2017 13:41
poniedziałek, 9.10.2017 15:44
niedziela, 10.9.2017 22:27
sobota, 9.9.2017 17:32
piątek, 8.9.2017 11:41
poniedziałek, 28.8.2017 09:02
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
TWIERDZA KŁODZKO
TWIERDZA KŁODZKO