Lądecka terenoterapia - spacer trasą kuracyjną imienia Elizy Radziwiłłówny

niedziela, 28.2.2016 14:52 1647 0

Wytyczone w drugiej połowie XIX wieku przez zarząd lądeckiego uzdrowiska trasy spacerowe odtworzono w roku 2009. Jedna z nich o łącznej długości 4,6 kilometrów – czyli akurat na popołudniowy spacer – prowadzi na wznoszącą się ponad miejscowością górę Dzielec, dawniej znaną jako Szypiczna Góra (wycinano tu najprawdopodobniej szypy – trzonki strzał), ale i Wilhelmshőhe oraz Bismarckkoppe. Współcześnie użyto nazwy Dzielec, ponieważ góra wyraźnie oddziela część miejską i uzdrowiskową Lądka. Masyw Dzielca z kulminacją na wysokości 534 m n.p.m. przynależy do łańcucha Krowiarek, jednego z ramion Masywu Śnieżnika. Zbudowany jest ze skład gnejsowych, które wychodzą miejscami na powierzchnię ziemi i znane są jako: Skały Kamionki, Stary Zamek, Grzybki, Wysoki Okap.

Z centrum lądeckiego zdroju do Skał Kamionki trasa numer 13 imienia Elizy Radziwiłłówny poprowadzi nas ulicami Paderewskiego i Bema do lasu, potem za znakami wejdziemy na wzniesienie, trawersując zbocze góry. Skalna grzęda o długości ponad 20 metrów, szerokości 10 metrów i rozpościerającym się poniżej 20-metrowym urwiskiem była dawniej bardzo popularnym miejscem turystycznym. Utworzono tu punkt widokowy z ławkami, gdyż z naturalnego, skalnego tarasu rozciąga się wspaniały widok na przeciwległe stoki, szczyty Trojaka i Królówki, a na południu na góry Bialskie, Masyw Śnieżnika ze Śnieżnikiem (1425 m n.p.m.), najwyższym szczytem polskiej części Sudetów Wschodnich.

W pobliżu Skał Kamionki rośnie jedyny w okolicach Lądka-Zdroju kasztan jadalny (łac. Castanea sativa). Kasztan jadalny łatwo odróżnić od kasztanowca pospolitego po ząbkowanych liściach, które są pojedyncze, a nie dłoniastozłożone

Patronka trasy Eliza Radziwiłłówna była córką księcia Antoniego Radziwiłła, Wielkiego Namiestnika Księstwa Poznańskiego, właściciela m.in. lądeckiego obiektu Hôtel de Pologne. Zasłynęła jako bohaterka romansu głośnego w całej Europie. Eliza była pierwszą miłością syna króla pruskiego, późniejszego cesarza niemieckiego Wilhelma I. Para planowała nawet ślub, lecz zadecydowały względy monarchii i musieli się rozstać. Eliza zmarła dziesięć lat później a Wilhelm, panujący w Prusach wiele lat do końca życia zachował ją w swoim sercu i zmarł z jej portretem w dłoni.

Intencją nadania trasie imienia Elizy Radziwiłłówny było upamiętnienie tej postaci w kontekście Lądka. Wiadomo, że bywała tu i z jej inicjatywy utworzono w hotelu Radziwiłłów bibliotekę dla polskich gości. Być może właśnie po dzisiejszym Dzielcu spacerowali razem, Eliza z Wilhelmem, gdy odwiedził on w 1820 roku uzdrowisko a górę nazwano potem jego imieniem.

Małgorzata Bednarek
Uzdrowisko Lądek-Długopole S.A.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)