Letnia szkoła w Dworze Sarny. Zapraszamy na koncert

poniedziałek, 27.7.2015 11:15 3034 0

Od piątku Dwór Sarny w Ścinawce Górnej gości uczestników I Międzynarodowej Letniej Szkoły Muzyki Dawnej. W programie warsztatów są dwa otwarte koncerty – dziś w kaplicy zabytkowej rezydencji zagrają wykładowcy, a w czwartek rozbrzmi tam „Gloria in excelsis” Claudio Monteverdiego w wykonaniu uczestników - studentów z kilku państw Europy.

To pierwsza taka inicjatywa w Dworze Sarny, ale z pewnością nie ostatnia. Remontowana właśnie XVI-wieczna rezydencja pod Radkowem w przyszłości ma być ośrodkiem kulturalnym, w którym będą organizowane koncerty, warsztaty i inne inicjatywy muzyczne.

I Międzynarodowa Letnia Szkoła Muzyki Dawnej zaczęła się w piątek. Bierze w niej udział 25 studentów i absolwentów szkół wyższych, którzy mają już pewne doświadczenie i biegłość w swojej dziedzinie. Do Saren przyjechali z Polski, Niemiec, Belgii, Czech i Słowacji. Przez tydzień uczestniczą w muzycznych kursach mistrzowskich w specjalności śpiewu solowego, cynku, skrzypiec barokowych i dawnego puzonu. Tematem letniej szkoły jest muzyka pierwszej połowy XVII w., a w szczególności twórczość włoskiego kompozytora Claudio Monteverdiego, jednego z pierwszych wielkich twórców oper.

Z uczestnikami szkoły pracuje pięcioro cenionych wykładowców – prof. Piotr Kusiewicz, tenor z Akademii Muzycznej w Gdańsku, Jakub Burzyński, kontratenor z zespołu muzyki dawnej La Tempesta, Martyna Pastuszka, skrzypaczka z Orkiestry Historycznej, Arno Paduch, muzyk grający na cynku z grupy Johann Rosenmüller Ensemble i Wim Becu, puzonista z Oltremontano.

Uczestnicy szkoły kształcą się w murach Dworu Sarny i sąsiedniego Pałacu Letniego. Nocują w okolicznych gospodarstwach agroturystycznych i pensjonatach. W programie szkoły są lekcje indywidualne w poszczególnych klasach wokalnych i instrumentalnych, praca w zespołach kameralnych oraz dwa koncerty – poniedziałkowy, na którym wystąpią wykładowcy kursu  i czwartkowy koncert finałowy uczestników szkoły. Oba odbędą się w pięknej dworskiej Kaplicy św. Jana Nepomucena, wypełnionej freskami autorstwa barokowego malarza Johanna Franza Hoffmanna. Wstęp na koncerty jest wolny, wcześniej należy jedynie na profilu facebookowym Dworu Sarny potwierdzić swój udział w wydarzeniu. Poniedziałkowy koncert zacznie się o godz. 20.00, czwartkowy o godz. 16.00.

W czasie koncertu finałowego rozbrzmi monumentalne „Gloria in excelsis” Claudio Monteverdiego. Będzie można także wysłuchać utworów kameralnych przygotowanych przez uczestników szkoły podczas zajęć z wykładowcami.

Dwór Sarny w czasie trwania szkoły letniej jest udostępniany turystom. Na razie mogą obejrzeć niewielką część zabytku, bo nadal trwa tam remont. Rezydencję w 2013 r. od Agencji Nieruchomości Rolnych kupiło trzech warszawskich prawników, którzy utworzyli fundację i wkrótce zajęli się porządkowaniem dworu i pierwszymi pracami budowlanymi. Zabytek był wówczas w bardzo złym stanie – przez lata popadał w ruinę, był rozkradany i niszczony. Teraz ma szansę być jedną z większych atrakcji turystycznych tej części regionu.

Sarny powstały około 1590 r. W XVII w. kupiła je rodzina Götzenów, która dwór uczyniła swoją rodową siedzibą, rozbudowując go i dużo w niego inwestując. Rezydencję otaczają  zabudowania dworskie - zabytkowy spichlerz, obory, owczarnie, stodoły i kilka budynków mieszkalnych oraz park zaprojektowany przez samego Eduarda Petzolda, bardzo znanego w XIX-wiecznej Europie architekta parków i ogrodów. Więcej na temat Dworu Sarny na jego stronie internetowej – www.dworsarny.pl.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)