List intencyjny w sprawie utworzenia klasy patronackiej podpisany

piątek, 10.2.2017 14:55 8057 2

Podpisanie listu intencyjnego w sprawie utworzenia klasy patronackiej przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kłodzku we współpracy z firmą UMICORE AUTOCAT POLAND - to główny punkt II Konferencji Zawodowej pn. "Promocja kształcenia zawodowego w powiecie kłodzkim". Partnerem inicjatywy jest Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "INVEST-PARK" sp. z o.o. 

Klasa patronacka tworzona jest przez szkołę zawodową lub technikum pod patronatem konkretnego przedsiębiorcy. Kształci ona uczniów zgodnie z zapotrzebowaniem danego przedsiębiorstwa, najczęściej w oparciu o umowę o współpracy. W powiecie kłodzkim klasy patronackie funkcjonują przy ZSP nr 1 w Kłodzku – patronat KPM Meble, przy NST w Nowej Rudzie – patronat ZPAS. 

W ramach współpracy szkoła zobowiązana jest utworzyć dany kierunek kształcenia oraz jego promocję, zapewnić kadrę dydaktyczną oraz zagwarantować miejsca w internacie. Pracodawca musi natomiast zapewnić możliwość zorganizowania w swoim zakładzie praktyk uczniowskich oraz opiekuna z przygotowaniem pedagogicznym.

Dodatkowo, aby zmotywować uczniów do nauki w danym kierunku, stosowane są różnego rodzaju pakiety zachęt. Może to być np. wsparcie w postaci: sfinansowania zakupu podręczników, odzieży roboczej, pokrycia kosztu biletów miesięcznych, szkolenia BHP , nieodpłatnych posiłków (jeśli na terenie zakładu jest stołówka), czy ufundowania stypendium (np. za frekwencję i wyniki w nauce), często jest to kombinacja ww. form wsparcia.

W powiecie kłodzkim firmy strefowe oraz szkoły ponadgimnazjalne są członkami Klastra Edukacyjnego „INVEST in EDU”, której liderem jest Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK”. Klaster został powołany w lutym 2015 r. z inicjatywy Ministerstwa Gospodarki oraz WSSE „INVEST-PARK”. Obecnie działa w nim 76 podmiotów. Są wśród nich przedsiębiorstwa, placówki edukacyjne, jednostki samorządowe oraz instytucje. Jego głównym zadaniem jest prognozowanie zapotrzebowania na konkretne zawody, dostosowanie kształcenia do potrzeb przedsiębiorstw, zwiększenie dostępu do praktyk i staży, a także wspieranie współpracy szkół i zakładów przemysłowych w celu lepszego przygotowania przyszłych pracowników.

 

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

Joł sobota, 11.02.2017 15:15
Szykują tanią siłę roboczą.....
sobota, 11.02.2017 21:16
DOKŁADNIE!!!!