Mistrz Świata w Zakładzie Karnym w Kłodzku

piątek, 29.5.2015 10:45 10636 2

W dniach 23-24.05.2015 w Budapeszcie odbył się pierwszy w historii turniej Fighting Fit Krav Maga Challenge – memoriał Imiego Lichtenfelda.

Turniej miał na celu wyłonienie najlepszych Kraverów i Kraverek z całego świata. Nie przypadkiem organizatorzy wybrali Budapeszt, jako miejsce organizacji zawodów, ponieważ to właśnie w tym mieście urodził się twórca systemu Krav Maga - Imi Lichtenfeld. Zawody poprzedziło 6 godzinne seminarium Krav Maga z mistrzem Jyrki Saario. Podczas seminarium Mistrz Saario zaprezentował taktykę i techniki walki wręcz. Była również możliwość przetestowania toru przeszkód i poczucia przedsmaków zawodów.

Sam turniej dzielił uczestników na kategorie zaawansowania (studenci i instruktorzy), kategorie wiekowe (18-40 lat i powyżej 40 lat) oraz kategorie wagowe mężczyzn i kobiet. W kategorii instruktor, 18-40 lat w wadze ciężkiej (81-90 kg) wystąpił, jako jedyny reprezentant Polski nasz kolega st. sierż. Damian Kudła, na co dzień st. oddziałowy w Zakładzie Karnym w Kłodzku.

- Ten system walki jest moją pasją, którą doskonalę od 6 lat. Obecnie jestem certyfikowanym instruktorem organizacji Krav Maga Network (przyp. red. brązowy pas) ale przygotowuję się do egzaminu na stopień mistrzowski (przyp. red. czarny pas) i mam nadzieję otrzymać go jeszcze w tym roku - wyjaśnia Damian Kudła - Rywalizowałem między innymi z zawodnikami z Finlandii, Czech i Węgier no i się udało. Werdykt sędziów był jednoznaczny i uznano mnie za najlepszego zawodnika turnieju.

Najbliższe plany naszego mistrza to udział w kolejnym międzynarodowym turniej pod nazwą Defendo Duellum, który odbędzie się tym razem w Polsce w Warszawie w dniach 20-21.06.2015.

Krav maga lub kravmaga to izraelski system samoobrony i walki wręcz opracowany w latach 30 XX wieku w Czechosłowacji, przez Imi Lichtenfelda. System bazuje na podstawowych odruchach obronnych człowieka. Posiada różne pchnięcia i uderzenia na okolice gardła, oczu, kopnięcia w strefę krocza oraz w nogi. Zawiera twarde uderzenia rękami i łokciami, uderzenia kolanami rodem z boksu tajskiego, niskie kopnięcia przechodzące przez cel, chwyty, obronę przed nożem i bronią palną. Ciosy zadaje się przy użyciu każdych dostępnych narzędzi, przez które rozumie się nie tylko części ciała, takie jak: głowa, łokcie, pięści, dłonie, palce, kolana i stopy, ale także przedmioty codziennego użytku, począwszy od damskiej torebki, poprzez komplet kluczy, a na śmietniku czy kiju bejsbolowym skończywszy. Krav maga nie jest sportem. Ponieważ z założenia służy samoobronie, nie ma w niej współzawodnictwa, zaś trening służy wyłącznie zastosowaniom praktycznym w walce realnej. Głównym celem walki jest pozbawienie napastnika zdolności do dalszej walki. Bronić się i atakować należy najkrótszą drogą i z pozycji, gdzie się jest, podejmując jak najmniejsze ryzyko. Krav maga jako tzw. system walki jest niemal całkowicie pozbawiony znanej z innych sztuk walki otoczki filozoficznej – jego główna myśl brzmi jednoznacznie: "Jeżeli Twoje życie lub zdrowie jest zagrożone, masz prawo do jego obrony, bez względu na środki". Podstawowym celem szkolenia jest nauczenie przewidywania sytuacji zagrożeń, ich unikania, przytomności umysłu i działania w stresie. Krav maga opiera się na naturalnych odruchach człowieka.

 

tekst: mjr Julian Leszczuk
zdjęcia: st. sierż. Damian Kudła

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

obserwator sobota, 30.05.2015 23:24
Gratuluje sukcesu obarczonego wieloma godzinami ciężkich treningów. Powodzenia w dalszych
efreg piątek, 29.05.2015 11:11
Brawo, gratuluję Panu. Powinno się ćwiczyć na tych pozorantach nierobach...