Mocne strony Polskich gmin

piątek, 24.2.2017 09:26 728 0

Mimo tak łatwego dostępu do wiedzy nadal dociera do nas zbyt mało ważnych informacji o zaletach naszych rodzimych miejscowości bądź tych znajdujących się w pobliżu. Nie jesteśmy świadomi jak bogatą ofertę kulturalną czy turystyczną posiada nasza gmina. Organizatorzy Programu „Przyjazna Polska” chcą na trwałe zmienić postrzeganie Polski. Dzięki certyfikacjom tematycznym poznajemy cechy i elementy wyróżniające gminy spośród innych samorządów, a niejednokrotnie są one zaskakujące. Kto by się na przykład spodziewał, że do jednej z podkarpackich gmin należy rekord Guinessa na najdłuższą kaszankę (gmina Radomyśl Wielki). Inna z gmin to prawdziwe eldorado dla miłośników wędkarstwa z powodu 11 czystych jezior występujących w regionie (gmina Kaczory). Kto by przypuszczał, że na terenie jednej gminy można zorganizować niespełna 50 imprez sportowych w ciągu zaledwie jednego roku? (gmina Góra Kalwaria). A to tylko kilka z ciekawostek o naszych gminach, które lepiej poznane są równie ciekawe jak włoskie czy austriackie miasteczka z ich różnorodnością i folklorem.

W 2017 roku Fundacja „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym” Krajowej Izby Gospodarczej już po raz czwarty realizuje program „Przyjazna Polska”. Wierzymy, iż kolejna edycja programu ujawni jeszcze więcej niezwykłych miast i gmin Polski. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 marca, a regulamin konkursu jest dostępny na stronie www.przyjaznapolska.pl


Liczy się dobry pomysł

„Przyjazna Polska” to przedsięwzięcie, które narodziło się w wyniku chęci wskazania i wykorzystania potencjału polskich gmin oraz ich atrakcyjności. Pod wieloma względami „Polska lokalna” doścignęła,
a częstokroć prześcignęła ofertę innych krajów Europy. Celem programu „Przyjazna Polska” jest zaprezentowanie społeczności krajowej i międzynarodowej wyróżniających się polskich samorządów, wypromowanie ich osiągnięć i możliwości. Program skierowany jest do wszystkich polskich gmin, niezależnie od ich wielkości, położenia lub liczby mieszkańców. Gminy ubiegające się o tytuł „Przyjazna Polska” powinny wyróżniać się w kilku zasadniczych obszarach. Przede wszystkim muszą zapewniać przyjazne podejście administracji do: biznesu, inwestorów, mieszkańców i gości. W rozwoju społeczno-ekonomicznym i dbaniu o środowisko naturalne powinny kierować się zasadami społecznej odpowiedzialności oraz dążyć do zrównoważonego rozwoju. Powinny stwarzać korzystne warunki do rozwoju aktywności obywatelskiej i biznesu oraz działać na rzecz poprawy warunków życia mieszkańców gminy. Samorządy muszą również dbać o rozwój dzieci i młodzieży poprzez działania podejmowane w zakresie edukacji, sportu, kultury i rekreacji. Kolejną cechą jest stwarzanie korzystnych i godnych warunków życia dla seniorów i osób niepełnosprawnych. Podkreślamy jednocześnie, iż każda gmina może w indywidualny sposób dbać o swoją atrakcyjność. Wystarczy, że zdefiniuje swoje mocne strony i wykorzysta je do przezwyciężenia tych nieco słabszych, bo liczy się przede wszystkim dobry pomysł. Dlatego też oprócz certyfikacji ogólnej stworzyliśmy różnorodne kategorie, tak by każda gmina mogła pochwalić się tym, co ją wyróżnia. Certyfikat „Przyjazna Polska” samorządy mogą zdobywać w dziewięciu kategoriach tematycznych: Certyfikowana Lokalizacja Biznesu, Dobre Miejsce Zamieszkania, Kraina Historii i Kultury, Kraina Turystyki i Przygody, Zielona Gmina, eGmina, Specjalistyczna Gmina Agro, Gmina z Tradycją oraz Kraina Zdrowia i Urody.

Weryfikacja oparta na audycie

Organizatorzy programu weryfikują uczestników w dwóch etapach. W pierwszym oceniana jest ankieta nt. działalności i atutów gminy, a jeśli gmina wybrała 1 z 9 kategorii – również ankieta tematyczna. W gminie, która spełnia wymogi formalne i merytoryczne określone w regulaminie, odbywa się audyt certyfikacyjny. Audytor sprawdza zgodność deklaracji z ankiety ze stanem faktycznym, może też poprosić o dodatkowe szczegółowe informacje. Na podstawie wyników audytu Kapituła Programu podejmuje ostateczną decyzję o przyznaniu lub nieprzyznaniu certyfikatu „Przyjazna Polska”.

Laureatów programu poznamy jesienią podczas uroczystej gali w Warszawie z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, przedsiębiorców i reprezentantów organizacji otoczenia biznesu.

 

komunikat prasowy

Dodaj komentarz

Komentarze (0)