Najmniejszy kurort Ziemi Kłodzkiej na dawnych pocztówkach

niedziela, 5.6.2016 12:10 2917 0

Na początku maja 2016 roku ukazało się kolejne wydawnictwo przypominające przeszłość Ziemi Kłodzkiej. Tym razem jest to pozycja „Długopole-Zdrój na dawnych pocztówkach”. Pocztówki reprodukowane w książce pochodzą z zbiorów Macieja Piaseckiego, miłośnika uzdrowiska od wielu lat zajmującego się dziejami kurortu, inicjatora i autora stałej wystawy „Długopole-Zdrój wczoraj i dziś”.

Wydawnictwo zawiera 120 kart pocztowych wydanych przed II wojną światową z widokami Długopola-Zdroju. Każda pocztówka opatrzona jest komentarzem, dzięki którym czytelnik dowiaduje się, czy dane miejsce nadal istnieje, jak kształtowała się historia przedstawianych obiektów. Kariera Długopola-Zdroju rozpoczęła się na dobre w 1839 roku gdy uzdrowisko zakupił dr Julius Hancke z Wrocławia. Wybudowano nowe pensjonaty, rozbudowano bazę zabiegową, powiększono park zdrojowy. W połowie XIX w. miejscowość określano nawet jako „Śląski Marienbad”. Do zwiększenia ilości gości przyczyniło się doprowadzenie kolei w roku 1875 a późniejszy o siedem lat dworzec kolejowy i 360-metrowy tunel pod górą Wronką również były utrwalane na pocztówkach.

Dzięki tej książce możemy odbyć spacer po kurorcie, od dawnej hali spacerowej - dziś pijalnia wody i Centrum obsługi Kuracjusza, obok łazienek borowinowych – obecnie Zakład Przyrodoleczniczy „Karol” ku starej hali spacerowej. Ta z kolei po 1945 stała się domem kultury z kinoteatrem a potem kawiarnią i pizzerią. Jako „Mieszko” funkcjonuje do dzisiaj dawna willa „Urban” z 1883 r., w którym od lat 20-tych XXX wieku zamieszkiwały zakonnice ze zgromadzenia służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. Współczesny hotel „Dwór Elizy” kontynuuje XIX-wieczne tradycje pensjonatu „Elisenhof”, który jako obiekt komfortowy zapewniał ogrzewanie pokoi piecami kaflowymi. Spacery alejkami parkowymi i trasami turystycznymi to stałe elementy kuracji, niezależnie od epoki. Pocztówki pokazują nam widoki Bukowej Doliny wzdłuż potoku Porębnik, punkty widokowe Leśna Ambona czy belweder ponad starą halą spacerową. Ciekawostką jest umieszczony pierwotnie przy promenadzie pod koniec XIX wieku pierwszy w Niemczech elektryczny zegar kwiatowy. O randze miejscowości z pewnością świadczy fakt, że na jednej z pocztówek znalazł się obraz znanego śląskiego malarza Carla Ernets Morgensterna. Profesor kierował klasą malarstwa krajobrazowego we wrocławskiej Szkole Sztuk, wiele podróżował ze studentami po Sudetach w poszukiwaniu pejzaży. Rozwój rynku pocztówek i zainteresowanie ich wydawców pracami Morgensterna zaowocowało wydaniem dużej liczby jego obrazów olejnych i akwarel w postaci reprodukcji pocztówkowych, co przyniosło malarzowi dużą popularność.

Reprodukcjom pocztówek towarzyszy rozmieszczenie obiektów na planie Długopola-Zdroju z roku 1927, więc czytelnik ma też ogląd sytuacyjny. Całość została starannie opracowana i wydana przez regionalne wydawnictwo Press-Forum, które może się pochwalić wieloma publikacjami z dziedziny uzdrowiskowej, przykładem są: „Najpiękniejsze polskie uzdrowiska”, „Polanica-Zdrój – spojrzenie w przeszłość”, „Historia rozlewni wód w Polsce” Tom I.

Książkę wydano przy wydatnej pomocy Urzędu Miasta i Gminy w Bystrzycy Kłodzkiej a kupić ją można m.in. w Domu Zdrojowym w Długopolu-Zdroju i w uzdrowiskowych punktach sprzedaży w Lądku-Zdroju, w Muzeum Filumenistycznym i Informacji Turystycznej w Bystrzycy Kłodzkiej.

 

Małgorzata Bednarek
Uzdrowisko Lądek-Długopole S.A.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)