komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

poniedziałek, 18 grudnia 2017

Gracjana, Bogusława

Nowa Ruda: 51 mln złotych na inwestycje

poniedziałek, 9.1.2017 08:30 , komentarze: 0 , odsłony: 3029
kategorie artykułu:

Znamy plany inwestycyjne Nowej Rudy na najbliższy rok. Na chwilę obecną, na realizację zaplanowanych zadań władze miasta zamierzają przeznaczyć 51 mln złotych. Część środków pochodzi z funduszy europejskich.

- To efekt wielomiesięcznej pracy wielu osób nad przygotowaniem dobrych projektów oraz wniosków. To starania o zdobycie dużych środków z funduszy europejskich. Jest to jednak w dużej mierze efekt podjętych kilka lat temu decyzji o wspólnej budowie partnerstwa Aglomeracji Wałbrzyskiej, współpraca 22 gmin i wspólne, skuteczne działania na rzecz stworzenia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych - zaznacza Tomasz Kiliński, burmistrz Nowej Rudy - Przedstawione projekty to nie wszystko o co nadal czynimy starania. Mam nadzieję, że będziemy jeszcze Państwa informować o kolejnych zdobytych pieniądzach i ważnych dla mieszkańców projektach, szczególnie w zakresie likwidacji niskiej emisji.

W 2017 roku zaplanowana jest między innymi przebudowa ulicy Świdnickiej i Piłsudskiego. W ramach zadania powstanie: 4 km nowej nawierzchni, chodniki dostosowane dla osób niepełnosprawnych oraz ścieżka rowerowa. Inwestycja ma zostać zrealizowana do jesieni 2018 roku.

Ścieżka rowerowa ma powstać także na trasie centrum miasta- Słupiec, czyli na odcinku 3,3 km. Wszystko za sprawą dofinansowania uzyskanego z programu „Rowerowy region”. Pierwsze prace nad jej budową rozpoczną się już wiosną b.r. Po przyłączeniu ścieżki rowerowej ze Słupca do tej planowanej przez gminę Nowa Ruda trasa łącznie będzie mierzyć 7,2 km.

Sporą inwestycję gmina planuje przeprowadzić w ramach termomodernizacji poszczególnych budynków w mieście. Źródła ciepła zostaną wymienione w Miejskim Zespole Szkół nr 1 w Drogosławiu i w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. Termomodernizacji zostanie także poddany budynek Urzędu Miejskiego. Szacuje się, że koszt inwestycji wyniesie ok. 3,5 mln złotych. W planach budżetowych uwzględniono również rozbudowę kanalizacji miejskiej. Z dofinansowaniem pozyskanym z Unii Europejskiej możliwa będzie budowa kompostowni w Ścinawce Dolnej oraz rozbudowa kanalizacji sanitarnej w Drogosławiu.

Dzięki umowie podpisanej przez burmistrza Nowej Rudy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zatwierdzony został projekt dot. poprawy środowiska w mieście, który zakłada modernizację 6 miejskich lokalizacji o łącznej powierzchni 7,74 ha. Celem zadania ma być propagowanie świadomości ekologicznej mieszkańców przy jednoczesnym wypoczynku. Całkowity koszt modernizacji wyniesie 2 437 000 złotych przy wkładzie własnym gminy- 365 tys. złotych.

Nie zabraknie też inwestycji na rzecz kultury. W ramach inicjatywy „Wspólnie dla kultury” ponad 2 mln złotych przeznaczone zostanie na organizacje około 70 imprez po obu stronach granicy polsko- czeskiej. Dodatkowo w Nowej Rudzie i mieście Broumov powstaną galerie sztuki prezentujące twórczość artystów pogranicza.

Inwestycje dotyczyć będą również mieszkańców Nowej Rudy zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Projekt „Jesteśmy gotowi na sukces” realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej obejmie działania z zakresu integracji społecznej i zawodowej. Będą to min. kursy zawodowe czy pośrednictwo pracy. Noworudzka placówka na to przedsięwzięcie otrzymała 166 tys. dofinansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego.

M. Dymińska / Doba.pl 

 

Wasze komentarze

sobota, 16.12.2017 11:12
11
piątek, 15.12.2017 17:24
57
czwartek, 14.12.2017 08:41
5
środa, 13.12.2017 12:42
19
poniedziałek, 11.12.2017 13:51
Kawiarnia W Dobrym Guście
Kawiarnia W Dobrym Guście
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
TWIERDZA KŁODZKO
TWIERDZA KŁODZKO
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele