O Mariannie Orańskiej w ujęciu archiwalnym

piątek, 23.10.2015 11:46 2987 0

Dawny refektarz opactwa cysterskiego w Kamieńcu Ząbkowickim, obecnie salon reprezentacyjny Oddziału Archiwum Państwowego był miejscem spotkania poświęconego promocji wydawnictwa w dniu 20 października 2015 r. Książka zatytułowana „Marianna Orańska – obraz życia i działalności w dokumentach archiwalnych” jest autorstwa Bartosza Grygorcewicza, historyka i archiwisty.

Temat Marianny Orańskiej, królewny z rodu Oranje-Nassau, wydanej za mąż za księcia pruskiego Albrechta, od kilkunastu lat jest popularyzowany na Ziemi Kłodzkiej. Efekty jej dokonań w dziedzinie gospodarczej podejmowane w drugiej połowie XIX wieku są wymierne do dzisiaj. Przykłady to huta szkła kryształowego w Stroniu Śląskim, droga z Ząbkowic Śląskich przez Kamieniec Ząbkowicki, Złoty Stok, Lądek-Zdrój, Stronie Śląskie wiodąca na Przełęcz Płoszczynę, a tam za granicą już na Śląski austriacki; czy Międzygórze przekształcone dzięki księżnej z osady drwali w miejscowość turystyczną. Lista dokonań jest długa, pozostały świadectwa, których nie zatarły lata powojenne dwudziestego wieku. Żal tylko, że z przepięknej rezydencji wznoszonej przez Mariannę Orańską przez prawie 30 lat w Kamieńcu Ząbkowickim pozostały tylko mury. Wnętrze pałacu ogołocono.

Wiedzą o Mariannie Orańskiej, jej życiu i przedsięwzięciach mogliśmy się czerpać z książki Krzysztofa Mazurskiego pod tytułem „Miłość i dramaty królewny Marianny”. Było to przez wiele lat podstawowa lektura dla chętnych poznania bliżej tej postaci. Pozycja dr Bartosza Grygorcewicza poszerza naszą wiedzę o archiwalia z zakresu zagadnień własnościowych, transakcji handlowych, wreszcie akty nieruchomości.

Przybyłym gościom dzieci ze szkoły w Kamieńcu Ząbkowickim przedstawiły program muzyczno-literacki poświęcony postaci Marianny i jej życiu. Szczególnie zapadły słuchaczom dźwięki hymnu „Marianna, Marianna”. Później Autor opowiedział krótko o swojej pracy nad książką, podziękował wydawcy, którym jest Archiwum Państwowe we Wrocławiu. Wydawnictwo sfinansowano ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. 

Małgorzata Bednarek

Dodaj komentarz

Komentarze (0)