Od 1 lutego zmiany w komisariatach

piątek, 22.1.2016 11:04 21583 18

Od 1 lutego 2016 r. w komisariatach w Kudowie-Zdroju, Polanicy-Zdroju oraz Lądku-Zdroju wprowadzone zostaną zmiany związane z zakresem obowiązków pracujących tam funkcjonariuszy. O tym czego dokładnie będą one dotyczyć, czym są podyktowane oraz czy w związku z nimi planowana jest redukcja etatów rozmawialiśmy z Komendantem Powiatowym Policji w Kłodzku, insp. Andrzejem Sidorowicz-Radzikowskim.

Paulina Schulz: Od 1 lutego 2016 r. w trzech komisariatach na terenie powiatu kłodzkiego wprowadzone zostaną zmiany związane z zakresem obowiązków pracujących tam funkcjonariuszy. Proszę powiedzieć czego dokładnie będą one dotyczyć?

Insp. Andrzej Sidorowicz-Radzikowski: Nieustannie dopasowujemy naszą strukturę, zadania do zmieniającej się sytuacji. Te zmiany, do których przygotowujemy się od marca 2013 r. podyktowane są potrzebami społecznymi. Od wielu lat obserwujemy zmniejszającą się liczbę przestępstw ciężkich, kryminalnych. Na przestrzeni ostatnich 10 lat ilość takowych w całym powiecie spadła o około połowę Mówiąc krótko, zdecydowanie mniej pracy pochłaniają sprawy kryminalne. Odwrotną tendencję obserwujemy natomiast w interwencjach sąsiedzkich, domowych czy osiedlowych, czyli w tych, które nie absorbują na długi czas naszej aktywności, ale potrzebna jest nasza obecność szybko na miejscu tego konfliktu. Ilość takich interwencji z roku na rok wzrasta. To są setki interwencji więcej miesięcznie, które musimy obsłużyć. No i próbujemy się do tego dopasować. Drugim takim czynnikiem, który zadecydował o tym, że do tych zmian musimy się jakoś przystosować i przygotować jest fakt, że od 1 września 2014 r. wszystkie połączenia alarmowe na terenie powiatu, ale też całego województwa, obsługiwane są nie tak jak dotychczas przez dyżurnych komisariatów, tylko przez Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego albo dyżurkę Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku. W związku z tym, od marca 2014 r. przygotowywaliśmy się do tego, aby lepiej wykorzystywać te zasoby ludzkie jakie mamy na terenie naszego powiatu. Wyliczyliśmy sobie, że będziemy mogli zmniejszyć ilość stanowisk dyżurnych w komisariatach policji do 40 etatów. Te komisariaty, które mogłyby być objęte takimi zmianami to są komisariaty w Kudowie-Zdroju, Polanicy-Zdroju oraz Lądku-Zdroju. To są najmniejsze jednostki w naszym powiecie, w których mamy też najmniej zdarzeń kryminalnych, za to mamy ciągle wzrastającą liczbę interwencji. Postanowiliśmy, że od 1 lutego 2016 roku zmieniamy zakres obowiązków dla policjantów i ze stanowisk kierowania tworzymy stanowiska wykonawcze. W zależności od potrzeb danego komisariatu będziemy przekształcać stanowiska np. detektywów, którzy w danym komisariacie będą wspierać pion kryminalny w takiej pracy detektywistycznej albo stanowiska dzielnicowych, które pozwolą odciążyć dotychczasowych dzielnicowych z pracy w terenie czy części pracy biurowej. Tworzymy stanowiska asystentów ds. wykroczeń czyli funkcjonariuszy, którzy będą mogli prowadzić postępowania o wykroczenia. Zatem jeżeli do tej pory w jakimś konkretnym komisariacie był jeden asystent ds. wykroczeń to teraz będzie ich dwóch. Te sprawy będą prowadzone szybciej. Czasami postępowania o wykroczenia trwały po pół roku, teraz zmierzamy do tego, by były one prowadzone szybciej.

Paulina Schulz: Nie ma zatem mowy o żadnej redukcji etatów tylko o przesunięciach tudzież zmianie zakresu obowiązków?

Insp. Andrzej Sidorowicz-Radzikowski: Tak, zmieniamy zakres obowiązków. Dotyczy to każdego komisariatu, o którym wspomniałem, bo w każdym z nich jest po 5 takich etatów, którym zmieniamy zakres obowiązków. Z każdego z tych jednostek zabieramy po 1 etacie i przesuwamy na stanowisko kierowania w Komendzie Powiatowej Policji w Kłodzku, bo to tutaj odbierane są wszystkie zgłoszenia o interwencjach i my musimy do dotychczasowych dwóch stanowisk, które są na każdej zmianie w komendzie, dodać jeszcze jedno. Po prostu liczba odbieranych telefonów, która często sięga powyżej 150 dziennie, jeśli chodzi o same interwencje, była nie do obsłużenia, mówiąc w sposób kompetentny i profesjonalny przez dwóch funkcjonariuszy. My zwiększamy tę liczbę etatów żeby w miarę symetrycznie obciążyć cały powiat tym zadaniem.

Paulina Schulz: Komisariaty w tych miejscowościach dalej będą pracować w trybie 24-godzinnym?

Insp. Andrzej Sidorowicz-Radzikowski: Policjanci, którzy do tej pory pełnili służbę w tych komisariatach dalej będą tam pracować jednak zmieni się zakres ich obowiązków. Tak naprawdę stanowisko kierowania w każdym komisariacie, które potocznie nazywane jest „dyżurką” nadal będzie czynne i dalej będzie można 24 godziny na dobę przyjść i zgłosić interwencję osobiście. Faktem jest, że takich petentów jest coraz mniej, bo każdy ma telefon i częściej decyduje się zadzwonić niż zjawić się w komisariacie osobiście. Poza tym należy pamiętać także o tym, że my potrzebujemy fizycznego nadzoru nad naszymi budynkami. Nieruchomości, radiowozy, broń - to jest nasze mienie. Cały czas w komisariatach będzie całodobowa obsługa.

Paulina Schulz: Reorganizacja wykorzystania etatów funkcjonariuszy wcześniej wprowadzona została także w innych wydziałach?

Insp. Andrzej Sidorowicz-Radzikowski: Zmiana zakresu obowiązków to stały proces w naszej firmie. Nieustannie dopasowujemy się bowiem do zmieniającego się charakteru przestępczości czy sytuacji w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego. Takim dobrym przykładem jest reagowanie na zmiany w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W 2013 r. przesunęliśmy 11 funkcjonariuszy do pracy właśnie w tym wydziale, bo zauważyliśmy, że rośnie nam liczba ofiar śmiertelnych na drogach. Staramy się zdyscyplinować kierowców i stwierdziliśmy, że najlepszym sposobem na to będzie zwiększenie ilości etatów w Ruchu Drogowym i to zrobiliśmy. Oczywiście stało się to kosztem innych wydziałów, czyli z wydziałów kryminalnego, prewencji, z komisariatów policji przesunęliśmy łącznie 11 etatów do Ruchu Drogowego. Następną taką zmianą i kontynuacją poprzedniej była decyzja o tym żeby Wydział Ruchu Drogowego pracował 24 godziny na dobę, czyli na 3 zmiany.

Paulina Schulz: Dziękuję za rozmowę.

Insp. Andrzej Sidorowicz-Radzikowski: Dziękuję. 

Przeczytaj komentarze (18)

Komentarze (18)

Mieszkaniec S. sobota, 23.01.2016 20:55
Zajmijcie się ludźmi z Ladka. Niekompetentni,nie nadają się do pracy...
piątek, 29.01.2016 13:02
Jak się nie znasz ani troszeczkę na jakichkolwiek przepisach i...
hahahaha sobota, 23.01.2016 23:06
W Lądku jest nowy szeryf na KP. Zrobi takie porządki...
piątek, 22.01.2016 17:59
Nie wierzę komendantowi ani trochę! W zeszłym roku na spotkaniu...
wtorek, 26.01.2016 17:45
Bo to Gang z Albanii.
lw niedziela, 24.01.2016 11:59
Piękna reklama Kurortów ZUK, Polanica, Duszniki-Zdr, Kudowa-Zdr będzie raj do...
sobota, 23.01.2016 21:35
Ci jak to nazywacie doświadczeni policjanci odejdą bo nie będą...
sobota, 23.01.2016 18:34
Sidorowicz kłamie , każdy z policjantów wie jak jest naprawdę...
piątek, 22.01.2016 18:47
Bo w komisariatach jest za dużo śledczych. Skoro spadła...
Mieszkanka piątek, 22.01.2016 17:06
Jedną wielką, totalna ściema! Rozwalone Ząbkowice, rozwalone Klodzko, a w...
Mieszkanka piątek, 22.01.2016 17:04
Jedną wielką, totalna ściema! Rozwalone Ząbkowice, rozważnie Klodzko, a w...
wielka ściema piątek, 22.01.2016 16:53
Dokładnie, jedne wielkie oszczędności, obecni dyżurni nie będę dyżurnymi, dostaną...
piątek, 22.01.2016 16:15
No zobaczymy czy komendant mówi prawdę. Jeden policjant z Kudowy...
piątek, 22.01.2016 15:45
Prawda jest inna... teraz dzielnicowi, wykroczeniowcy i inni policjanci będą...
kolega piątek, 22.01.2016 15:21
Gratuluję rozważnych posunięć = wspieram "POLICJĘ "
piątek, 22.01.2016 11:56
dobre!!!!!!
piątek, 22.01.2016 11:40
Hehehehe enada
piątek, 22.01.2016 11:39
Hehehehe zenada