Odszkodowanie za wypadek? Sprawdź, jak je otrzymać

wtorek, 1.3.2016 07:50 1022 1

Wypadki drogowe to niestety smutna codzienność na polskich drogach. Codziennie mamy do czynienia za stłuczkami, kolizjami i zderzeniami. Następstwem takich zdarzeń jest konieczność naprawy bądź wymiany samochodu, a także – różnego rodzaju uszkodzenia ciała i uszczerbek na zdrowiu, a w sytuacji krytycznej nawet śmierć osoby poszkodowanej. Jak uzyskać rekompensatę z tytułu wypadku? Radzi Radosz Pawlikowski z wrocławskiej kancelarii Reaktia.

Od kogo można dochodzić odszkodowania z tytułu wypadku drogowego?

Sprawca wypadku drogowego jest, co do zasady, zobowiązany do naprawienia powstałej szkody. Każdy kierowca pojazdu mechanicznego musi, zgodnie z prawem, posiadać ubezpieczenie komunikacyjne OC, które chroni roszczenia osób poszkodowanych w wyniku zdarzenia drogowego. Poszkodowany w wyniku wypadku może w związku z tym dochodzić roszczeń bezpośrednio przed zakładem ubezpieczeń, u którego sprawca wypadku ma wykupione OC.

By pociągnąć sprawcę wypadku do odpowiedzialności odszkodowawczej, należy w odpowiedni sposób wykazać, że ten uczestnik ruchu drogowego jest odpowiedzialny do naprawienia szkody i udowodnić wysokość powstałej szkody. Kiedy jesteśmy uczestnikami wypadku drogowego, nie wiemy, jak należy się zachować. Wynika to przede wszystkim ze stresu, jaki wówczas towarzyszy uczestnikom zdarzenia, chaosu panującego na drodze wokół zdarzenia i nieznajomości prawa.

Jak zabezpieczyć miejsce zdarzenia?

W tym celu warto zawsze skontaktować się z policją, która zabezpieczy miejsce zdarzenia, a także sporządzi notatkę policyjną, w której opisze miejsce zdarzenia i przede wszystkim, o ile z okoliczności zdarzenia da się to od razu stwierdzić, wskaże sprawcę wypadku.

- Policja powinna opisać poziom zniszczeń dokonanych w wyniku wypadku oraz wskazać, czy uczestnicy wypadku ponieśli obrażenia. Należy zwrócić uwagę przybyłym na miejsce zdarzenia funkcjonariuszom policji na szkody powstałe w wyniku zdarzenia, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Uwzględnić należy przedmioty zniszczone w wyniku zdarzenia znajdujące się wewnątrz pojazdu, jak chociażby wartościowy telefon, nawigacja, laptop przewożony samochodem, które uległy zniszczeniu w wyniku wypadku. Jeżeli w wyniku wypadku uległy zniszczeniu drogocenne przedmioty, warto przy ich naprawie zażądać faktury lub rachunku, bo będzie to wpływało na wysokość szkody - wylicza prawnik.

Niejednokrotnie, zwłaszcza w wyniku drobniejszych kolizji, kierowcy nie decydują się na wezwanie policji, a wypełniają jedynie formularz zwany wspólnym oświadczeniem o zdarzeniu drogowym dostępny np. na stronach internetowych ubezpieczyciela OC.

Obrażenia ciała doznane w czasie wypadku

Jeżeli w wyniku wypadku doszło do obrażeń ciała poszkodowanego i konieczne jest leczenie, należy zabezpieczyć całą dokumentację medyczną związaną z procesem leczenia, tj. wyniki badań, dokumentację potwierdzającą pobyt w szpitalu, rachunki za lekarstwa, a także dowody świadczące o kosztach dojazdów do placówek medycznych. - Pamiętajmy, że mamy prawo do zwrotu kosztów powstałych w wyniku leczenia po wypadku z ubezpieczenia OC sprawcy. Koszty naprawy pojazdu także podlegają zwrotowi z OC sprawcy zdarzenia - informuje Pawlikowski.

Postępowanie o uzyskanie odszkodowania od sprawcy zdarzenia należy zacząć od ustalenia ubezpieczyciela, u którego sprawca wypadku miał wykupione ubezpieczenie OC. Następnie należy zgłosić ubezpieczycielowi powstałą szkodę z dokładnym opisem jej rozmiarów. Uwzględnienie całości okoliczności faktycznych zdarzenia umożliwi ubezpieczycielowi wypłatę odszkodowania w wysokości rekompensującej rozmiar powstałych w wyniku zdarzenia szkód. Warto na tym etapie skontaktować się z prawnikiem specjalizującym się dochodzeniem odszkodowań w celu przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego lub sporządzenia samego zgłoszenia szkody ubezpieczycielowi. Specjaliści w zakresie odszkodowań wiedzą najlepiej, jakie elementy wpływają na wycenę powstałej w wypadku komunikacyjnym szkody i co należy uwzględnić w postępowaniu przed ubezpieczycielem, aby kwota orzeczonego odszkodowania umożliwiała rzeczywiste naprawienie szkody. Często zdarza się, że ubezpieczyciele zaniżają wysokość należnego poszkodowanemu w wypadku odszkodowania, wówczas należy rozważyć dochodzenie roszczeń w postępowaniu sądowym.

Jeżeli macie pytania do prawnika lub chcecie uzyskać poradę prawną, opiszcie swoją sprawę i wyślijcie na maila wroclaw@doba.pl z tytułem "prawnik", a prawnicy z wrocławskiej kancelarii Reaktia postarają się rozwiać wasze wątpliwości. Wszystkie porady prawne będą publikowane z zachowaniem anonimowości naszych Czytelników.

 

Reaktia

www.dobry-prawnik.info

porady@dobry-prawnik.info

+48 71 307 07 44

Ul. Powstańców Śląskich 98/214

53-333 Wrocław

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

mfind.pl wtorek, 01.03.2016 17:19
Można jeszcze dodatkowo się zabezpieczyć przed długim czasem oczekiwania na...