Pierwsza taka operacja na Dolnym Śląsku. Lekarze wszczepili stymulator nerwów krzyżowych

wtorek, 12.1.2016 10:31 1485 0

Naukowcy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu 11 stycznia 2016 roku po raz pierwszy na Dolnym Śląsku wykonali operację wszczepienia stymulatora nerwów krzyżowych. Celem operacji było przywrócenie do aktywnego życia pacjenta cierpiącego na dotkliwe dolegliwości urologiczne z powodu przerwania rdzenia kręgowego.

W operacji w roli konsultanta uczestniczył dr Martti Aho, specjalista urologii Uniwersyteckiego Szpitala w Tampere  w Finlandii. Zabieg przeprowadzilidr hab. Paweł Tabakow i dr Krzysztof Chmielak z Kliniki Neurochirurgii USK.

Zdaniem specjalistów pacjenci z takimi dolegliwościami trafiają do lekarza zbyt późno. Choć w Europie podobne zabiegi są wykonywane od 20 lat, w Polsce przeprowadzono zaledwie pięć. Leczenie za pomocą neuromodulacji krzyżowej do chwili obecnej nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, pomimo uzyskania pozytywnej opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych 8 września 2014 roku. 

Terapia InterStim (określana także jako stymulacja nerwów krzyżowych lub neuromodulacja krzyżowa) polega na wszczepieniu niewielkiego stymulatora (InterStim), który wysyła impulsy elektryczne do nerwów krzyżowych. Pomaga to przywrócić prawidłową aktywność nerwów, które odpowiadają za kontrolę czynności dolnych dróg moczowych i dna miednicy. Najnowsze badania wykazały również, że neuromodulacja krzyżowa działa też na ośrodki w mózgu, które odpowiadają za kontrolę czynności pęcherza moczowego. 

Neuromodulacja InterStim może wyeliminować lub znacznie zredukować objawy u pacjentów z:
- pęcherzem nadreaktywnym (OAB)
- zatrzymaniem moczu
- nietrzymaniem kału
- zaparciami

Stymulacja testowa stanowi fazę tymczasową, dzięki której można ocenić skuteczność terapii InterStim w życiu codziennym pacjenta. Jest to jedyny sposób, w jaki można określić długookresowy wynik stosowania tej terapii. Test polega na wprowadzeniu elektrody przezskórnej w pobliżu nerwów krzyżowych(zazwyczaj otwór S3), które kontrolują pracę pęcherza i jelit. Następnie elektrodę tę podłącza się do stymulatora zewnętrznego, noszonego na pasku, który dostarcza niewielkie impulsy elektryczne do nerwów. Zabieg ten może zostać wykonany w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.

Okres testowy trwa około 2 tygodni. W tym okresie należy prowadzić normalne życie i rejestrować występujące objawy w dzienniczku wypróżnień. W okresie testowym należy starać się unikać intensywnej aktywności fizycznej, aby uniknąć przemieszczenia się elektrody. Należy unikać wyginania lub rozciągania ciała, a także podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Po zakończeniu okresu testowego, jeśli stopień redukcji objawów jest satysfakcjonujący dla pacjenta, następuje faza wszczepienia. Elektrodę podłącza się do niewielkiego neurostymulatora, który zostanie umieszczony pod skórą w górnej części pośladka. Ten minimalnie inwazyjny zabieg może zostać wykonany w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.

Koszt zabiegu, który wyniesie 30 tys. złotych, pokryje Dolnośląska Fundacja Rozwoju Ochrony Zdrowia "DOLFROZ".

Dodaj komentarz

Komentarze (0)