Rehabilitacja onkologiczna Uzdrowisk Kłodzkich niezwykle ważna dla kobiet

czwartek, 26.2.2015 14:00 2032 0

Nowotwór piersi to najczęściej występujący nowotwór u kobiet w Polsce, a efekty leczenia uzależnione są od zaawansowania choroby w momencie jej rozpoznania. Niestety, bardzo często jedynym wyjściem jest radykalna operacja chirurgiczna. Po niej następuje zwykle wielomiesięczne leczenie pooperacyjne. To bardzo trudny i wyczerpujący czas dla pacjentek, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Dlatego też Uzdrowiska Kłodzkie, będące częścią Polskiej Grupy Uzdrowisk, wyszły naprzeciw potrzebom pacjentek po mastektomii, realizując rehabilitację w schorzeniach onkologicznych po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego. A wszystko to w ramach prewencji rentowej ZUS.

Profesjonalna rehabilitacja to we współczesnej medycynie kluczowy element nowoczesnego leczenia. Uzdrowiska Kłodzkie – Grupa PGU od wielu lat z powodzeniem wpisują się w to nowoczesne lecznictwo. Jak pokazuje ich doświadczenie, najlepszym sposobem odzyskania sprawności psycho-fizycznej, umożliwiającej kobiecie po mastektomii powrót do pełnego funkcjonowania w życiu zawodowym i społecznym, jest właśnie prawidłowo przeprowadzona rehabilitacja.

- Do dyspozycji naszych pacjentek oddajemy specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny, komfortowe wnętrza, całodobową opiekę lekarsko - pielęgniarską oraz wsparcie psychologiczne. Pod czujnym okiem zespołu fachowców, złożonego z lekarzy, fizjoterapeutów, psychologów i pielęgniarek poprawiamy kondycję psychiczną i fizyczną pacjentek, uczymy je samoakceptacji, odpowiednich nawyków ruchowych i żywieniowych oraz rehabilitacji w warunkach domowych. Widzimy na przestrzeni lat, jak duże postępy robią nasze pacjentki, jak nasza rehabilitacja wpływa pozytywnie na poprawę komfortu ich życia – mówi dr n. med. Barbara Radecka, specjalista onkologii w Uzdrowiskach Kłodzkich – Grupa PGU.

Program rehabilitacji w schorzeniach onkologicznych po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego jest realizowany w Szpitalu Uzdrowiskowym „Wielka Pieniawa” w Polanicy-Zdroju i jest to rehabilitacja w pełni finansowana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Orzeczenie o potrzebie rehabilitacji wydawane jest na wniosek lekarza prowadzącego leczenie (formularze wniosku dostępne są na stronie internetowej www.zus.pl), jak również podczas kontroli zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy, przy ustalaniu uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego oraz podczas orzekania o niezdolności do pracy dla celów rentowych.

- Na rehabilitację onkologiczną w naszym uzdrowisku mogą zostać skierowane osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim, pobierające świadczenie rehabilitacyjne lub okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy, jak również osoby pracujące, które są zagrożone całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy. A sam wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej może wystawić każdy lekarz opiekujący się pacjentką podczas i po leczeniu onkologicznym z powodu nowotworu gruczołu piersiowego, np. onkolog, chirurg, lekarz podstawowej opieki medycznej, czy rehabilitacji medycznej. Wypełniony wniosek należy zaś złożyć w najbliższej jednostce ZUSdodaje Barbara Radecka.


 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)