Ryszard Petru ogłasza liderów list Nowoczesnej na Dolnym Śląsku

sobota, 29.8.2015 10:30 931 0

Ryszard Petru zaprezentował „jedynki” na dolnośląskich listach Nowoczesnej. Numerem jeden okręgu wrocławskiego będzie Krzysztof Mieszkowski, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu. Liderem listy w okręgu legnicko - jeleniogórskim została Elżbieta Stępień, a listę w okręgu Wałbrzysko - Świdnickim otwierać będzie Jacek Iwancz.

Krzysztof Mieszkowski (ur. 1956) jest znanym kulturoznawcą, dziennikarzem i krytykiem teatralnym. Ukończył kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim. Był publicystą „Słowa Polskiego”, „Gazety Wyborczej” czy „Polityki”, a w 1991 założył autorski „Kwartalnik teatralny”. Od lat 90. jest związany z Teatrem Polskim we Wrocławiu, którego dyrektorem został w 2006 roku. Pod jego kierownictwem scena przy ul. Zapolskiej stała się jedną z najbardziej cenionych w kraju, wystawiając głośne Dziady czy Tęczową Trybunę 2012. Mieszkowski jest także kawalerem medalu Gloria Artis.

Już wcześniej był zaangażowany społecznie. W latach 80. współpracował z dolnośląską „Solidarnością”, współcześnie często krytycznie wypowiada się na temat lekceważącego traktowania kultury przez polityków. Kultura i edukacja warunkują rozwój społeczeństw i państw. Jednak aby ten był możliwy, w pierwszej kolejności należy stworzyć warunki do rozwoju edukacji i kultury właśnie – mówi – Stabilne finansowe ramy funkcjonowania teatrów, bibliotek czy filharmonii wiążą się z większym dostępem do kultury, który często ograniczony jest np. przez zbyt wysoką cenę biletu. Pamiętając o tym, że uprawianie polityki to społeczna praktyka, a nie realizowanie interesów poszczególnych ugrupowań, jako poseł chciałbym zbudować relacje podobne do tych, jakie łączą mnie z widzami Teatru Polskiego we Wrocławiu, który jest strefą wolności, dialogu i wzajemnego szacunku.

Wrocław staje się silnym zapleczem kulturalnym dla ruchu Ryszarda Petru. To tutaj 16. sierpnia odbył się kongres programowy „Nowoczesna kultura”, na którym podkreślano znaczenie kreatywności dla rozwoju gospodarki i państwa. Nowoczesna postuluje możliwość finansowania kultury przez odpis 1% podatku CIT, tak jak dziś możliwe jest wsparcie organizacji pożytku publicznego przez odpis z podatku dochodowego od osób fizycznych.


Jacek Iwancz (ur. 1970) jest dyrektorem II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. Nigdy nie należał do partii politycznej. Od wielu lat aktywnie angażuje się społecznie w rozwój swojego regionu. Od ponad 10 lat jest członkiem stowarzyszenia Wspólnota Samorządowa Ziemi Świdnickiej, gdzie zasiada w radzie programowej. Jest inicjatorem powstania Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków II LO w Świdnicy. Angażuje się również w organizację przedsięwzięć kulturalnych, takich jak akcja "Fredro na językach!".

Ewa Stępień ma 37 lat i urodziła się w Jaworze. Od ponad 10 lat zamieszkuje w Kunicach, gdzie w latach 2010 - 2014 była radną gminną. Jest ekonomistką i działaczką samorządową. Specjalizuje się w finansach przedsiębiorstw i instytucji samorządowych, od lat pracuje w bankowości. Dzięki jej staraniom i wytrwałości udało wybudować w Kunicach przedszkole. Miała też swój udział w realizacji budowy nowych chodników i ścieżek rowerowych na terenie gminy. Jest współzałożycielką Towarzystwa Przyjaźni Dziecku i Rodzinie.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)