Terapia autyzmu Son-Rise - zaproszenie na prezentację. Zdobądź bezpłatny wstęp

niedziela, 19.10.2014 12:33 2508 0

W sobotę 4 października w Poznaniu, na terenie Starej Drukarni (obecnie centrum Concordia Design) odbyło się spotkanie z przedstawicielem zarządu Fundacji Być Bliżej Siebie - Adrianem Borowikiem, który na trzygodzinnym spotkaniu przedstawił zebranym rodzicom i terapeutom główne założenia Programu Son Rise, znanego w Polsce jako Metoda Opcji.

The Son Rise Program® to terapia domowa dla osób z autyzmem i podobnymi wyzwaniami rozwojowymi. Jej istotnym elementem jest radość, dobra zabawa oparta na motywacji dziecka, ale też miłość i akceptacja dla dzieciaczków razem z ich wyzwaniami i różnicami w kontekście rozwoju. Osoba z autyzmem o wiele łatwiej angażuje się w aktywności, będące zabawą opartą na jej motywacji. Poza tym przeważnie nie ma problemu z zabawą przedmiotami. Wie jak się chce bawić samochodzikiem, klockami czy np. chusteczką, którą porusza przed oczami. Natomiast dużym wyzwaniem dla osób z autyzmem jest wchodzenie w relacje z innym człowiekiem.

Terapia odbywa się w domu, w tzw. playroomie, tj specjalnie przygotowanym pokoju, bez tv i komputera, bez elementów czy przedmiotów, które mogą utrudniać próby nawiązania kontaktu z nami, przez to, że często działają na dziecko niezmiernie rozpraszająco. W pokoju są półki dość wysoko zamocowane aby dziecko próbowało się z nami kontaktować, jeśli chce otrzymać coś, co jest poza jego zasięgiem. Ważnym elementem wyposażenia pokoju może też być lustro.
 

Adrian pracuje jako wolontariusz i pomaga rodzicom we wdrażaniu Programu Son-Rise, wyjeździe do Autism Treatment Cetner of America® (miejsca, gdzie powstał oraz jest nauczany Program Son-Rise), aby nauczyć się jak mogą go sami prowadzić, dla swoich dzieci, we własnych domach. Jest jego gorącym zwolennikiem, pełnym entuzjazmu i wiary w to, że autyzm jest zaburzeniem, któremu można skutecznie przeciwdziałać i w konsekwencji pomóc dzieciom wyjść z niego całkowicie. A osobami, którym najbardziej na tym zależy są rodzice.

Jak sam mówi: „Rodzic bezgranicznie kocha dziecko, inspiruje je do rozwoju, to jemu najbardziej zależy na tym, aby podtrzymywać kontakt wzrokowy, inspirować do komunikowania się, budować relację opartą na miłości oraz akceptacji dziecka, jego zachowań, specyfiki rozwoju. ”


            Na fotografii:  Adrian Borowik podczas spotkania w Concordia Design w Poznaniu/ foto: Doba.pl


Program Son-Rise cieszy się ogromnym powodzeniem w USA i coraz większym na całym świecie. W 2011 roku, na największej konferencji w Stanach Zjednoczonych, poświęconej autyzmowi, Autism One, wygrał plebiscyt na najlepszą terapię autyzmu, a jego „pierwsze dziecko”, czyli Raun K. Kaufman został okrzyknięty najlepszym prezenterem podczas całej konferencji.

 

Tą niezwykłą metodę wymyślili i opracowali, dla terapii ich syna - Raun'a, jego rodzice Barry Neil Kaufman (Bears) oraz Samahria Kaufman.  Raun w wieku parunastu miesięcy został zdiagnozowany, jako „mocno” autystyczny. Nie patrzył w oczy, nie komunikował się werbalnie, ani w żaden inny sposób, z otoczeniem, jego iloraz inteligencji został określony poniżej 30 IQ.

Po zakończeniu terapii i jej spektakularnym sukcesie (Raun całkowicie wyszedł z autyzmu i rozwijał się jak inni jego rówieśnicy. Skończył szkołę, poszedł na studia, teraz jest Dyrektorem Edukacji Globalnej w Autism Treatment Center of America w Sheffield, Massachusetts, USA), jego ojciec, B. N. Kaufman (Bears), napisał wiele niezwykłych książek. Najbardziej znane w naszym kraju (wydane w latach dziewięćdziesiątych przez Fundację Synapsis) to  „Przebudzenie syna” i „Uwierzyć w cud. Prawdziwa historia Robertito”. Na stronach Autism Treatment Center of America oraz Fundacji Być Bliżej Siebie można obejrzeć serię filmów, dokumentujących rozwój i efekty terapii za pomocą Programu Son-Rise. Pozwalają one dać nadzieję rodzicom, zdruzgotanych niejednokrotnie diagnozą ich dzieci, że autyzm można wyleczyć lub w bardzo istotny sposób pomóc dzieciom w rozwoju związanym ze sferą społeczną. Raun jest dorosłym, samodzielnym człowiekiem pracującym na rzecz edukacji rodziców, opiekunów, wolontariuszy i pedagogów dzieci autystycznych.  Jeździ po całym świecie i uczy tej metody, spotykając się z ludźmi zainteresowanymi Programem Son-Rise.

Program Son-Rise traktuje autyzm jako zaburzenie relacji społecznych, a nie zaburzenie zachowania. Niejednokrotnie występują też inne wyzwania, które dodatkowo utrudniają funkcjonowanie osób z autyzmem, takie jak zaburzenia integracji sensorycznej, np. przedsionka, zaburzenia jelitowe, metaboliczne. Niekiedy osoby z autyzmem nie radzą sobie ze zbyt dużym nagromadzeniem bodźców, nadmiernej energii, której my, neurotypowi, pozbywamy się przez relaks,
sport, lub sen, po prostu odreagowujemy. Dzieci z autyzmem w większości przypadków szukają tego wentyla, żeby spuścić nagromadzone emocje, stres, noce pozbawione snu, kłopoty jelitowe, bóle zębów, czy neurologiczne, w inny sposób niż my. Wyłączają się z interakcji, samoregulują poprzez autostymulacje, odzyskują kontrolę i wyciszenie poprzez powtarzalne, schematyczne aktywności, które potrafią wykonywać dużą część czasu. Niekiedy też „wybuchają”  sfrustrowane tym, że nie potrafią się z nami skomunikować, że ich zwyczajnie nie rozumiemy.

Wydaje się, że to ma sens, dajmy na to ,że rozbolał nas ząb, po godzinie doszedł ból głowy, w której huczy młot pneumatyczny, siedzisz w aucie, ryczy radio, mąż celowo zalicza każdą studzienkę i dziurę w asfalcie, z tyłu  potomek kopie butem w twoje oparcie, a mąż w radiu grzebie i pokrętłem coraz głośniej..., w gardle klucha, zapomniałaś słów, lub nie umiesz ich wypowiedzieć, żeby poprosić ”wyłącz do cholery to radio”
Myśląc o autyzmie w takiej perspektywie, mam wrażenie, że każdy zdrowy, neurotypowy człowiek byłby doprowadzony na granicę szaleństwa- myślę przysłuchując się temu, co mówi Adrian.

Jak więc pomóc dziecku z tego rodzaju wyzwaniami? Jak je obronić przed natłokiem bodźców? Jak nauczyć radzenia sobie z nimi, jak nauczyć odpoczywać, bawić się i mówić?
 

Adrian podzielił się kilkoma ważnymi wskazówkami dotyczącymi Programu Son Rise, które, jego zdaniem, bardzo pomagają w nawiązywaniu relacji z osobami z autyzmem oraz prowadzą do efektywnej nauki związanej z rozwojem umiejętności społecznych.
Gdy chcemy nawiązać relacje z dzieckiem, nie zaczynamy od słowa NIE:
„nie ruszaj”, „nie wolno”, „nie rób”, „zostaw”, „tak nie robimy” itd.
Tłumaczył ze śmiechem, że wiele osób, które słyszą zakaz ma ochotę zrobić na przekór. Dzieci neurotypowe, zdrowe  wolą pochwałę (i nie tylko dzieci) i zachętę od zakazów. Dlaczego z niepełnosprawnymi miałoby być inaczej?

W Programie Son Rise pokazuje się dziecku, ze relacje są czymś wspaniałym i przede wszystkim – bardzo użytecznym. To wspaniałe dbać o nie, pielęgnować je i mieć przy tym dużo przyjemności.
- Chcesz uderzać rękoma? ( np. odstresować się?) - Tak, świetnie!!! Tak, bij, boksuj – ale nie moje ciało, wolę, kiedy jesteś delikatny dla mojego ciała. Tu masz poduszkę, piłkę, materac, maskotkę!- mówi terapeuta
Lubię, kiedy jesteś delikatny dla mojego ciała. Chce to mówić z uśmiechem, dbając o kontakt wzrokowy.

 

Techniki stosowane w Programie Son-Rise:
Dołączanie (ang. joining) - to akceptacja tego co dziecko robi, co się z nim dzieje, to wyraz totalnej zgody i sygnał, że to, czym się zajmuje w momencie wyłączenia z interakcji nie jest niczym złym. Wręcz przeciwnie, chcemy odnaleźć pasję w tych czynnościach i wykonywać je razem z nim. Chodzi o powtarzalne, schematyczne, autostymulacyjne aktywności dziecka, które możemy traktować jako „drzwi” do jego świata. Do świata innego niż nasz, do świata, który możemy choć w części poczuć i postarać się zrozumieć, co może pomóc nam zbliżyć się do dzieciaczka z autyzmem i zbudować swoistą więź. Kiedy się dołączamy, robimy to, co robi dziecko. Ze 100% zaanagażowaniem, z radością i wiarą, że to, co dziecko robi, jest dla niego ważne.


Celebracja – jest wyrazem, ogromnej radości i wdzięczności za to, że np. zostaliśmy obdarzeni przez dziecko parosekundowym spojrzeniem, uśmiechem, słowem czy nawet dźwiękiem. Celebracja jest okazaniem naszego stosunku do starań dziecka i zaznaczeniem, że to jest właśnie droga, którą chcemy, aby do nas podążało. -O, popatrzyłeś na mnie, brawo, dziękuję! Uwielbiam, kiedy na mnie patrzysz! Masz cudowne oczy i kocham, kiedy spotykają się z moimi oczami!

 

3xE - Energia, Entuzjazm, Ekscytacja!!! Wysoki poziom energetyczny gwarantuje nam niebanalną aparycję, spontaniczność i ogromne zaangażowanie w to, co robimy. Entuzjazm do wszystkiego, co dzieje się pomiędzy Rodzicem/wolontariuszem/terapeutą, a dzieckiem, daje możliwość w postaci ogromu radości, szczerej i autentycznej, pokazującej dziecku, jak wspaniale jest być z innym człowiekiem. Ekscytacja jest wyrazem zaangażowania we wszystko, co robimy.

Techniki w Programie Son-Rise, jak mówią jego autorzy, to tylko 10% sukcesu, najważniejsza jest postawa dorosłego, pełna miłości, akceptacji, zaufania, zrozumienia, radości, szacunku. Zabawa i więź to elementy oddziaływania na dziecko, wspierające jego rozwój.
 

Dobre wieści dla rodziców dzieci autystycznych, takich ludzi jak pan Borowik jest więcej, Fundacja Być Bliżej Siebie wspiera działania edukacyjne rodziców, pomaga w odbyciu kursów szkoleniowych w USA.
 

Oto, co można znaleźć na stronie Fundacji:
Jeśli chcesz:
·       w znacznym stopniu wspomóc rozwój swojego dziecka we wszystkich obszarach nauki, komunikacji, rozwoju i nabywania umiejętności,
·        poznać wysoce efektywne techniki edukacyjne, strategie i zasady stosowane w The Son-Rise Program®,
·       pomóc dziecku stworzyć pełną zabawy, ciepłą relację z innymi.

Zapraszamy na szkolenie Start-Up Programu Son-Rise, podczas, którego:
·       dowiesz się jak zaprojektować i prowadzić skoncentrowany na dziecku, pełen miłości i radości Program Son-Rise,
·       nauczysz się jak w postawa akceptacji i szacunku do Twojego dziecka pomoże rozwinąć Jego wyjątkowy potencjał,
·       poznasz konkretne narzędzia dotyczące edukacji i postawy oraz techniki, które umożliwią Twojemu dziecku osiąganie szczegółowych celów edukacyjnych i terapeutycznych.
Wszystkich zainteresowanych uczestniczeniem w skursie Start-Up oraz
skorzystaniem z naszej pomocy serdecznie zapraszamy do kontaktu.
Możesz dołączyć do grona rodziców Programu Son-Rise!
I dowiedzieć się jak “ujawnić” nieograniczony potencjał Twojego dziecka.

Jest możliwe uzyskanie dofinansowania/stypendium, a także skorzystanie z usług tłumacza symultanicznego podczas szkolenia. Pomagamy również w zorganizowaniu podróży, uzyskaniu wizy i innych kwestiach organizacyjnych. Udzielamy wsparcia także w pozostałych sprawach/wyzwaniach związanych z wyjazdem, dobieranych indywidualnie.
Po powrocie ze szkolenia jest możliwe uzyskanie wsparcia w prowadzeniu i organizowaniu Programu Son-Rise dla dziecka. Wszystkich zainteresowanych szkoleniami oraz Programem Son-Rise (w Polsce znanym jako Metoda Opcji)  zapraszamy do kontaktu bądź bezpośredniej
rejestracji w ATCA. Dodatkowo jeśli przy rejestracji poda się, że zgłoszenie nastąpiło z polecenia naszej Fundacji jest możliwość uzyskania dodatkowych zniżek.



Takie zaproszenie na prezentację Programu Son Rise ma teraz Wrocław. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszam w imieniu Fundacji Być Bliżej Siebie. Prezentacja oProgramie Son-Rise we Wrocławiu odbędzie się 30 listopada, start o godzinie 10:00.Rezerwacja miejsca, pytania oraz dokładny adres można uzyskać pisząc na adres:adrian@bycblizejsiebie.pl lub dzwoniąc pod numer 793 010 861. Koszt uczestnictwa to jedyne 30 zł.


UWAGA:

Pierwszych 5 osób, które zarejestrują swój udział w spotkaniu z dopiskiem doba.pl w temacie        e-mail wysłanego na adres adrian@bycblizejsiebie.pl wchodzi za darmo.

 

Tekst i zdjęcia: Aneta Paszkowiak

ZAPRASZAMY

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)