komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

niedziela, 23 kwietnia 2017

Jerzego, Wojciecha

W aromacie Świąt Bożego Narodzenia

sobota, 17.12.2016 10:12 , komentarze: 0 , odsłony: 903
kategorie artykułu:

„W aromacie leśnych grzybów” - pod takim hasłem odbyła się tegoroczna edycja Jarmarku Bożonarodzeniowego Gminy Radków w Ścinawce Średniej (11 grudnia). Jak co roku – impreza zgromadziła wszystko to, co buduje ten wyjątkowy klimat okresu świąteczno-noworocznego, w tym z mocniejszym niż zwykle akcentem grzybowym.

Grzyby były przede wszystkim na stołach wigilijnych przygotowanych przez organizacje działające w sołectwach, same rady sołeckie lub inne. Koło Gospodyń Wiejskich z Gajowa przygotowało m.in. pasztet grzybowy, Rada Sołecka z Ratna Dolnego – makiełki, KGW z Ratna Górnego - sos grzybowy. KGW z Raszkowa do barszczu częstowało pasztecikami z pieczarkami, a Suszyna uszkami z grzybami. Na stole przygotowanym przez KGW z Tłumaczowa pachniała zupa grzybowa z makaronem, KGW ze Ścinawki Dolnej – placek z grzybami, a KGW ze Ścinawki Górnej – krokiety z grzybami i żółtym serem. KGW ze Ścinawki Średniej przygotowało rybę w cieście, a KGW Wambierzyc – zupę grzybową. Ponadto w prezentacji połączonej z degustacją udział wzięli: Stowarzyszenie Agroturystyczne „Góry Stołowe”, Radkowski Klub Aktywnego Seniora „Srebrny Liść” oraz Gospodarstwo Agroturystyczne „Dom Tyrolski” Janiny i Zdzisława Górnickich z Ratna Górnego. Na ich stołach również znalazły się potrawy z grzybami oraz wiele innych.

Podczas gdy w jednym miejscu trwała degustacja, w innym kwitł kiermasz, który tym razem zgromadził przeszło 80 podmiotów. Mocną stroną były też placówki oświatowe ze swoimi produktami, m.in. domowymi wypiekami i ozdobami świątecznymi, które cały dochód ze sprzedaży przeznaczają na potrzeby swoich szkół, przedszkoli. Nie zabrakło też finału konkursów okolicznościowych. Jeden z nich dotyczył piernika, drugi szopek betlejemskich, któremu poświęcamy oddzielną informację.

Tradycją Jarmarku w Ścinawce Średniej staje się prezentacja stołów czeskich. Tym razem były dwa: z Obec Martinkovice i Obec Krynice. Dzięki niej możemy poznać bożonarodzeniowe zwyczaje naszych południowych sąsiadów w pasie przygranicznym.

Tak samo jak stoły i kiermasz bogata była scena artystyczna VI Jarmarku Bożonarodzeniowego Gminy Radków. Zaprezentowali się na niej młodzi wokaliści i instrumentaliści z Gminnego Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Radkowie oraz uczniowie i przedszkolaki ze wszystkich palcówek oświatowych – ależ oni dostarczyli pozytywnej energii! Nie zabrakło również dorosłych, przede wszystkim z kolędami. Wystąpili: Zespół Ludowy „Katarzynki” ze Ścinawki Górnej, Zespół Ludowy „Ścinawianki” ze Ścinawki Średniej, grupa pod humorystyczną nazwą, ale z tradycyjnymi kolędami „Tercet niekoniecznie geriatryczny” z Wambierzyc i Zespół Ludowy „Tłumaczowianie”. Sama dekoracja sceny, którą przygotowało Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Radkowie, też zasługuje na uznanie.

Na gościnny występ zawitały też: Chór „Magnolia”, działająca przy Stowarzyszeniu „Przyjazne Osiedle” Nowy Dwór i Chór „Hubianie”, działający przy Radzie Osiedla Huby. Oba przyjechały z grupą ponad stu seniorów ze stolicy Dolnego Śląska, którzy co roku goszczą na naszym jarmarku.

Tegorocznej edycji imprezy towarzyszyły dwie broszury. Jedna z nich to przepisy ponad 20 potraw, które znalazły się na prezentowanych stołach, i druga, będąca efektem warsztatów piernikarskich, jakie odbyły się w Ścinawce Górnej – również z przepisem na świąteczny piernik. Dla wszystkich, którzy zechcieli odwiedzić tegoroczny Jarmark, mieliśmy też zakładki do książek lub jako zawieszka do kuchni, oczywiście z przepisem – prostą i przepyszną zupą grzybową od KGW z Wambierzyc. A na okrasę, każdy mógł dostać pocztówkę ze stemplem okolicznościowej jarmarcznej pieczątki. Tak więc oprócz ciepłych wspomnień na każdego czekał jakiś okolicznościowy gadżet.

Jarmark Bożonarodzeniowy Gminy Radków w Ścinawce Średniej nie ma sobie równych na ziemi kłodzkiej pod względem bogactwa prezentacji, wielkości kiermaszu i liczby odwiedzających go osób – kilka tysięcy.

Kolejny Jarmark Bożonarodzeniowy Gminy Radków już… za rok. A wcześniej Jarmark Wielkanocny Gminy Radków – jak zawsze dwa tygodnie przez Świętami Wielkiej Nowy, na który już zapraszamy.

 

 

Wasze komentarze

czwartek, 13.4.2017 12:57
8
wtorek, 11.4.2017 12:18
poniedziałek, 10.4.2017 14:13
3
piątek, 7.4.2017 08:25
czwartek, 6.4.2017 10:45
poniedziałek, 3.4.2017 12:32
sobota, 1.4.2017 10:33
wtorek, 28.3.2017 09:11
3
poniedziałek, 27.3.2017 09:14
poniedziałek, 27.3.2017 08:17
1
wtorek, 21.3.2017 17:28
niedziela, 19.3.2017 13:33
1
czwartek, 16.3.2017 09:49
TWIERDZA KŁODZKO
TWIERDZA KŁODZKO
portalenieruchomosci.pl
portalenieruchomosci.pl
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele