We Wrocławiu powstaną przełomowe leki z poroża jelenia

piątek, 24.4.2015 12:12 1110 0

We Wrocławiu otwarto innowacyjne na światową skalę laboratorium, gdzie będą przeprowadzane badania i opracowywane prototypy wyrobów medycznych na bazie homogenatu z porożogennych komórek macierzystych (komórki macierzyste otrzymywane z poroży jeleni szlachetnych). Docelowo przyjdzie czas na powszechnie dostępne produkty medyczne, które mogą zrewolucjonizować leczenie wielu chorób, m.in. z zakresu dermatologii, stomatologii i okulistyki - owrzodzeń żylakowych, odleżyn, poparzeń, trądziku, łuszczycy i innych zmian skórnych polegających na uszkodzeniu tkanki łącznej oraz regeneracji rogówki oka.

Porożogenne komórki macierzyste nazywane są przyszłością medycyny regeneracyjnej. Poprzez produkcję białkowych czynników wzrostu stymulują autonomiczne procesy regeneracyjne. To sprawia, że organizm odnawia się sam, a nie za pomocą sztucznych substancji.

Pierwsze prototypy leków mają być gotowe w połowie 2016 roku. Jeśli  przygotowanie czterech prototypów się powiedzie, uruchamiana w WPT linia technologiczna będzie wykorzystywana komercyjnie do produkcji wdrożonych innowacyjnych w skali światowej preparatów.

Projekt pod nazwą ,"Opracowanie prototypów wyrobów medycznych na bazie surowców otrzymanych z porożogennych komórek macierzystych" realizowany jest przez konsorcjum Biocervin, którego liderem jest spółka Stem Cells Spin S.A. a partnerem Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Projekt współfinansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju. Całkowita wartość inwestycji wynosi 64 939 002 zł, kwota dofinansowania to 57 008 401 zł.

Było to największe wsparcie przyznane w 2013 roku przez NCBR.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)