We wrocławskim centrum krwiodawstwa niszczą 4 procent krwi

poniedziałek, 2.2.2015 07:55 3741 0

Ostatnio dużo mówiło się o kwestii  zakupu krwi za granicy przy jednoczesnej utylizacji tego preparatu w Polsce. Narodowe Centrum Krwiodawstwa wystosowało w tej sprawie oświadczenie, w którym podkreśla, że "od wielu lat ani jedna jednostka składnika krwi nie została zakupiona poza granicami kraju, a pacjenci są zaopatrywani tylko i wyłącznie w składniki pochodzące od polskich dawców".

My postanowiliśmy zapytać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu, co może wpływać na dyskwalifikację krwi nie tylko po jej pobraniu, ale też i przed samą donacją.

Krwinki czerwone przechowuje się w temperaturze od +2 do +6 stopni Celsjusza, płytki krwi (w tzw. mieszadle, by były w ciągłym ruchu) w temperaturze +22,5 stopnia Celsjusza, a osocze w temperaturze -33 stopnie Celsjusza. 

P.o. dyrektor centrum, dr Małgorzata Szymczyk-Nużka, zwraca uwagę, że dawca może zostać zdyskwalifikowany na stałe lub czasowo. – Tych dyskwalifikacji jest dość dużo. Podczas akcji wyjazdowych jest to nawet kilkanaście procent, gdy pierwszorazowi dawcy nie wiedzą, co może zdyskwalifikować do oddawania krwi. Takich dawców musimy odroczyć, np. ze względu na tatuaż, przebyty zabieg operacyjny, piercing, zabiegi endoskopowe, czy niektóre zachowania seksualne, które mogą nieść ryzyko przeniesienia zakażeń krwiopochodnych. Stałymi dyskwalifikacjami są przykładowo: zawał, udar, żółtaczka zakaźna, kiła, czy ciężkie schorzenia.

Ważnym wskaźnikiem przy oddawaniu krwi jest również poziom hemoglobiny. U kobiet musi wynosić on 12,5 g/dl, a u mężczyzn 13, 5 g/dl.

Należy również pamiętać, że dawca może być zdyskwalifikowany z powodu możliwości zakażenia wirusem Zachodniego Nilu. – Gdy dawca jedzie na wakacje, gdzie może wystąpić podejrzenia zakażenia tym wirusem [również w krajach europejskich – przyp. red.], to jest zdyskwalifikowany aż do 28 dni od chwili, gdy wrócił do Polski – podkreśla p.o. dyrektor.

Procent krwi, który zostaje niszczony po pobraniu, wynosi około 4 procent.

- Nawet jeżeli istnieje tylko podejrzenie zakażenia krwi, to musi być ona zniszczona – mówi nam dr Szymczyk-Nużka.

Innymi  powodami, dla których krew zostaje zutylizowana, to zbyt mała ilość krwi w pojemniku.  - W przypadku, gdy dawca zemdleje, to my przerywamy donację. Takich dawców mamy trochę, szczególnie są to dawcy pierwszorazowi – wylicza.

Również,  gdy we krwi występuje aglutynacja czy lipemia (krew przetłuszczona), to taki składnik krwi  poddany zostanie zniszczeniu. Czasem pojemnik z krwią pęka podczas wirowania i wtedy także krew nie nadaje się do przetoczenia. 

- Nie wszystkie składniki krwi mają długi termin ważności – podkreśla Szymczyk-Nużka.  – Krwinki czerwone są ważne 42 dni, osocze ważne jest 3 lata, zaś największy problem jest z płytkami krwi, gdyż one mają termin ważności zaledwie 5 dni. My musimy mieć rezerwę płytek krwi, więc jeżeli nie ma pacjenta, który ich potrzebuje, to składnik przeterminuje się. Na szczęście nie ma już problemu osocza, przynajmniej my nie mamy tego problemu. W tych czasach, gdy była przeprowadzona kontrola NIK-u, była zwiększona ilość osocza magazynowanego. Jednak jeżeli osocze nie jest wydane do szpitala, to zgodnie ze statutem każdego centrum krwiodawstwa, może być ono przeznaczone do produkcji leków krwiopochodnych – wyjaśnia.

 

Oświadczenie Narodowego Centrum Krwiodawstwa wydane po publikacji w mediach artykułów dotyczących kontroli NIK-u:

W związku z pojawiającymi się artykułami zawierającymi nieprawdziwe i niejasne informacje, wynikające często z braku zrozumienia specyfiki funkcjonowania krwiodawstwa, a także stosowanej nomenklatury, Narodowe Centrum Krwi uprzejmie prosi, aby opracowując materiały prasowe dołożyli Państwo wszelkich starań w celu wyeliminowania błędów.

W wielu artykułach autorzy:

- nie potrafili rozróżnić "składnika krwi" od "produktu krwiopochodnego";

- informowali opinię publiczną, że krew i jej składniki są kupowane za granicą, pomimo tego, że od wielu lat ani jedna jednostka składnika krwi nie została zakupiona poza granicami kraju, a pacjenci są zaopatrywani tylko i wyłącznie w składniki pochodzące od polskich dawców;

- przyjmując błędne założenia metodologii liczenia, prezentowali informacje, że istotna część krwi ulega utylizacji. Jednak pragniemy zapewnić, że podstawowy składnik stosowany w lecznictwie jest wykorzystywany prawie w 100 %, chyba, że nie spełnia parametrów jakościowych (wirusologicznych, niezgodności grupy krwi, itp.), a stosowanie takiego składnika mogłoby wpłynąć negatywnie na zdrowie i życie pacjenta. W Polsce pobieranych jest ok. 1,2 mln donacji, a krew i jej składniki są wydane do przetoczenia w ilości ok. 1,6 mln jednostek.

Pragniemy zaznaczyć, że publikowanie nierzetelnych i wyrwanych z kontekstu danych z „Informacji o wynikach kontroli” Najwyższej Izby Kontroli, może doprowadzić do zmniejszenia ilości oddawanej krwi, a nawet doprowadzić do załamania systemu bazującego na honorowym krwiodawstwie. Należy stanowczo zaznaczyć, że skutki nierzetelnych informacji mogą być dla polskiego krwiodawstwa i krwiolecznictwa dramatyczne – krew jest potrzebna każdego dnia. Postęp medycyny i możliwość przeprowadzenia bardziej skomplikowanych operacji, szczególnie przeszczepień, do których wykorzystuje się duże ilości krwi, a także aktualna sytuacja demograficzna (społeczeństwo starzeje się, a więc następuje wzrost ilości hospitalizacji), powoduje ciągłe zapotrzebowanie na krew i jej składniki. W związku z powyższym istnieje ryzyko, że krzywdząca, nieścisła i nierzetelna informacja możne spowodować brak krwi w Polsce, która jest niezbędna do zabezpieczenia podstawowych potrzeb pacjentów, co może wpłynąć na zdrowie i życie tych pacjentów. Każdy z nas może być w sytuacji, gdy od dostępności do krwi będzie zależało jego życie.

Serdecznie dziękujemy tym Dawcom, którzy pomimo nierzetelnych doniesień prasowych, oddają krew i jej składniki, a tym samym ratują życie i zdrowie innym.

Honorowym krwiodawcą zostajemy już po jednorazowym oddaniu krwi. Jednak dopiero 5 i 6 litrów oddanej krwi (5 litrów - to norma dla kobiety, a 6 – dla mężczyzny) czyni nas zasłużonym honorowym dawcą krwi.  – Wtedy otrzymuje się legitymację ZHDK - zasłużonego honorowego dawcy krwi  oraz dodatkowe przywileje. Taka osoba może bez kolejki uzyskać konsultację lekarską, czy otrzymać zniżkę na niektóre leki. W niektórych miastach, również we Wrocławiu krwiodawcy z większym litrażem oddanej krwi lub jej składników otrzymują darmowe przejazdy komunikacją miejską – zachęca p.o. dyrektor centrum.

Adriana Boruszewska Doba.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)