Wrocławscy lekarze nagrodzeni Portretem Polskiej Medycyny 2015

wtorek, 27.10.2015 09:11 1674 0

Prof. Włodzimierz Jarmundowicz i dr hab. Paweł Tabakow z Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy Borowskiej zostali wyróżnieni Portretem Polskiej Medycyny 2015.

Od lewej prof. Włodzimierz Jarmundowicz i dr hab. Paweł Tabakow

Nagrodę wręczono podczas XI Forum Rynku Zdrowia, jednej z najbardziej opiniotwórczych debat o stanie i przyszłości systemu ochrony zdrowia. Portrety Polskiej Medycyny są przyznawane co roku wybitnym osobom i instytucjom, mającym istotny i pozytywny wpływ na ochronę zdrowia w Polsce.

Prof. Włodzimierz Jarmundowicz i dr hab. Paweł Tabakow otrzymali wyróżnienie w kategorii Lekarze Rynku Zdrowia 2015. W czasie uroczystej gali, która odbyła się 22 października 2015 r. w Warszawie, nagrodę w imieniu wrocławskiego zespołu odebrał dr hab. Paweł Tabakow. 

Kierowany przez dr. hab. Pawła Tabakowa i prof. Włodzimierza Jarmundowicza zespół dokonał rzeczy uważanej dotąd za niemożliwą.

CZYTAJ WIĘCEJ: Postawili na nogi sparaliżowanego pacjenta i szukają dwóch kolejnych kandydatów

Dariusz Fidyka

Pacjent z przeciętym rdzeniem kręgowym po nowatorskiej operacji przeprowadzonej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu zaczął chodzić z pomocą sprzętu ortopedycznego. Po raz pierwszy na świecie osobie z takim urazem przeszczepiono glejowe komórki węchowe pobrane z mózgu, doprowadzając do częściowej regeneracji rdzenia kręgowego.

Zostałem zaatakowany nożem przez człowieka, z którego byłą żoną dzieliłem życie. Ten człowiek był alkoholikiem i narkomanem i po półtora roku, gdy mieszkałem z jego byłą żoną, jemu się przypomniało, że ja z nią jestem i postanowił się na mnie zemścić. Zaatakował mnie w nocy, dostałem kilkanaście ciosów nożem – tak okoliczności wypadku tłumaczył rok temu Dariusz Fidyka. -  Czucie jest w prawej nodze, ruch pojawił się w lewej. Czuję ciepło, zimno. Czynności fizjologiczne i seksualne to wiadomo, że są górki, dołki, ale wszystko zmierza w dobrym kierunku. Jeżdżę samochodem, oczywiście specjalnie przerobionym – mówi pacjent.

Brytyjski prof. Geoffrey Raisman z University College w Londynie, który odkrył właściwości regeneracyjne komórek glejowych, na widok Dariusza Fidyki, pacjenta stawiającego pierwsze kroki, powiedział:  - To robi większe wrażenie, niż człowiek chodzący po księżycu

- Jest to osiągnięcie ponad dwudziestu lekarzy od piętnastu lat pracujących w tym samym składzie – mówił dr hab. Paweł Tabakow, odbierając Portret. – Wiemy, jakie wyzwanie stoi przed nami. Na przykładzie jednej udanej operacji nie możemy wyciągać daleko idących wniosków. Chcemy powtórzyć ten sukces, by móc powiedzieć, że opracowaliśmy nową metodę leczniczą. 

Wyboru laureatów Portretów Polskiej Medycyny dokonuje kolegium dziennikarzy miesięcznika "Rynek zdrowia" i portalu rynekzdrowia.pl. Nagrody są przyznawane w kategoriach: Menedżer, Wydarzenie, Lekarz, Osobowość i Liderzy Rynku Zdrowia. W tym roku wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, którzy uratowali życie skrajnie wyziębionemu 2-letniemu chłopcu, a nagrodę specjalną otrzymali Barbara i Jerzy Stuhrowie. Doceniono również powstanie Kliniki Przylądek Nadziei we Wrocławiu uznając stworzenie tej placówki za jedno z najważniejszych wydarzeń.
  

Dodaj komentarz

Komentarze (0)