Wspólne starania o wpis na listę UNESCO

wtorek, 11.10.2016 20:19 2440 0

Zacieśnienie współpracy pomiędzy Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, a Ruční papírna Velké Losiny w celu uzyskania transgranicznego wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO – to główny cel projektu realizowanego przez Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej NOVUM. W ramach przedsięwzięcia w minionym tygodniu w Dusznikach-Zdroju zorganizowana została konferencja, w której udział wzięli m.in. przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, burmistrz Dusznik-Zdroju oraz dyrektorzy i pracownicy dusznickiego Muzeum Papiernictwa, papierni w czeskich Velkých Losinách oraz Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej NOVUM.

- Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej NOVUM powstało w celu zacieśnienia współpracy między Polską a Republiką Czeską czyli wszystko co jest na styku tych dwóch państw, a dokładnie Dolnego Śląska i czterech krajów Republiki Czeskiej pozostaje w centrum zainteresowania naszego ugrupowania. W związku z czym uzyskanie wpisu transgranicznego między Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju a Ruční papírna Velké Losiny jest takim typowym przykładem współpracy polsko-czeskiej i ugrupowanie postanowiło wspierać ten projekt. Takim konkretnym działaniem, które udało nam się zrealizować to pozyskanie środków z Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach forum polsko-czeskiego, na projekt zatytułowany „Na szlaku wspólnego dziedzictwa”. Jego celem jest rozpoczęcie kampanii promocyjnej, która ma pomóc w uzyskaniu tego transgranicznego wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – wyjaśnia Bartosz Bartniczak, dyrektor EUTW Novum.

Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO obejmuje obiekty otoczone szczególną ochroną ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą. O objęciu danego obiektu ochroną UNESCO decyduje szereg kryteriów, a proces uzyskiwania wpisu jest skomplikowany i wymaga wielu lat starań.

- Musimy zostać przede wszystkim wpisani na listę informacyjną, a czynność już zależy od polskich władz, od Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Jeśli zostaniemy tam wpisani wówczas będziemy oficjalnym kandydatem do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa mówi Maciej Szymczyk, dyrektor Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. - Obecnie prowadzimy badania Młyna Papierniczego, bo chcemy wiedzieć o niej jak najwięcej, a ciągle odkrywamy coś nowego i pojawiają się nowe fakty. Następnie będziemy przygotowywać aplikację, zostanie ona przetłumaczona na język angielski i złożona w Paryżu, gdzie będziemy czekać na ocenę.

W ramach projektu zorganizowana została także wizyta studyjna w Velkých Losinách a także opracowano wspólny folder, który wydany został w trzech językach: polskim, czeskim oraz angielskim. Działania te mają promować wspólne wpisanie obu zabytkowych młynów papierniczych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Byłby to pierwszy polsko-czeski wpis transgraniczny.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)