Zadbaj o przyszłość gospodarki odpadami w Twoim regionie

piątek, 18.3.2016 13:00 1045 0

Kończą się prace nad aktualizacją Wojewódzkich Planów Gospodarki Odpadami na lata 2016-2020. Już wkrótce przygotowane projekty trafią do konsultacji społecznych, a od wprowadzonych zapisów zależeć będzie ekologiczna przyszłość regionu.

Już niedługo mieszkańcy województwa będą mogli wyrazić swoją opinię w tej sprawie. Przeprowadzane konsultacje w zakresie kształtu nowego Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami (WPGO) pozwolą każdemu z nas wpłynąć na ekologiczną przyszłość najbliższego otoczenia.

Czym jest WPGO?

Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami, tworzony przez urzędy marszałkowskie, określa sposób gospodarowania odpadami w danym województwie na kolejne kilka lat. Jego założenia dostosowane są do ilości i rodzaju wytwarzanych odpadów. Województwo podzielone jest na tzw. rejony gospodarki odpadami, a w każdym z nich musi znajdować się taka liczba instalacji do przetwarzania odpadów, by zaspokoiły potrzeby regionu, gdyż odpadów komunalnych nie wolno wywozić poza region, w którym powstały.

Musi istnieć instalacja zastępcza na wypadek awarii

W dokumencie WPGO dla danego województwa sejmik wskazuje instalacje dla obsługi każdego regionu (tak zwane RIPOK-i – Regionalne Instalacje Przetwarzania Odpadów Komunalnych) spełniające wymogi przepisów o ochronie środowiska. Dokument musi także wskazać instalacje zastępcze, które zapewnią obsługę w przypadku awarii RIPOK. Dotyczy to również składowisk odpadów.

Region dolnośląski południowy, obejmujący teren od gminy Mietków aż do Bystrzycy Kłodzkiej i Międzylesia, posiada dwa składowiska o statusie RIPOK: w Świdnicy oraz w Ścinawce Dolnej. To pierwsze (po planowanej rozbudowie) będzie mogło przyjąć ok. 1 mln 500 tys. ton odpadów, natomiast składowisko w Ścinawce może przyjąć obecnie ok 148 tys. ton.

Zapobiec najgorszemu scenariuszowi

Wyobraźmy sobie następujący scenariusz. Główne składowisko regionalne w Świdnicy ulega awarii. Składowisko w Ścinawce, ze względu na ograniczenie ilościowe wynikające z obowiązujących nadal pozwoleń, nie jest w stanie przyjmować do siebie zwiększonej ilości odpadów. Dlaczego? Obecne pozwolenie zintegrowane dla składowiska w Ścinawce pozwala na składowanie tam maksymalnie 10 tys. ton odpadów rocznie, podczas gdy w całym tym regionie do składowania trafia minimum 3-4 tys. ton odpadów miesięcznie. Prosta kalkulacja pokazuje, że w przypadku długotrwałej awarii instalacji w Świdnicy w regionie bardzo szybko pojawiłyby się poważne problemy.

Co stałoby się z odpadami, których nie byłoby gdzie składować? Musiałyby być one magazynowane, co stanowiłoby sporą uciążliwość dla okolicznych mieszkańców. Ponadto samorządy pośrednio musiałyby ponieść koszty tego magazynowania, które w krótszej lub dłuższej perspektywie przełożyłyby się na zwiększenie tzw. opłaty śmieciowej dla mieszkańców. Problem rozwiązałoby wpisanie rozbudowy instalacji w Ścinawce do tworzonego właśnie Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami.

 - Nasz zakład w Ścinawce może bez problemów przyjąć na siebie rolę instalacji zastępczej dla innej instalacji RIPOK, na wypadek jej awarii. Tym bardziej, że w oparciu o uzyskane pozwolenia budowlane, biorąc pod uwagę przewidywany rozwój regionu, rozpoczęliśmy rozbudowę kwatery składowiska do pojemności 600 tys. ton. Dla bezpieczeństwa naszego regionu musimy dysponować minimum dwoma składowiskami regionalnymi. W przypadku, gdy jedno składowisko nie będzie mogło przyjąć odpadów, konieczna jest alternatywa – mówi Sebastian Howański, dyrektor zakładu w Ścinawce, należącego do FBSerwis Dolny Śląsk Sp. z o.o.

Ekologia i bezpieczeństwo

Składowisko jest integralną częścią całego systemu gospodarki odpadami. Zakład w Ścinawce to nowoczesna instalacja, gdzie większość śmieci odzyskuje się i przetwarza w procesie mechaniczno-biologicznego przetwarzania w taki sposób, by zminimalizować ilość odpadów, które trafiają na składowisko.  - Składowisko jest niezbędnym elementem całego łańcucha, gdyż praktycznie nie ma możliwości odzyskania 100% odpadów trafiających do instalacji. Dlatego kluczowe dla bezpieczeństwa całego regionu jest wpisanie rozbudowy składowiska w Ścinawce do nowego Planu Gospodarki Odpadami – mówi Sebastian Howański.

Nie ma wątpliwości, że taka instalacja jak w Ścinawce spełnia funkcję proekologiczną w regionie i zapewnia odpowiednie zagospodarowanie odpadów z gmin. Zagwarantowanie bezpieczeństwa oraz sprawnego funkcjonowania całego systemu – tak aby odbieranie, składowanie i odpowiednie przetwarzanie odpadów mogło odbywać się płynnie i bez przeszkód, jest dla Regionu Południowego sprawą kluczową. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o odpadach sejmiki województwa na uchwalenie WPGO mają czas do 30 czerwca br.


FBSerwis SA jest polską firmą założoną przez Budimex SA i Ferrovial Services International Ltd. FBSerwis świadczy usługi w zakresie: kompleksowej obsługi nieruchomości (Facility Management), utrzymania przemysłowego, kompleksowego utrzymania infrastruktury, usług środowiskowych i dotyczących efektywności energetycznej. Firma jest pionierem w zakresie usług świadczonych zgodnie z ideą Smart City. Do klientów FBSerwis należą m.in. PL2012+ (Stadion PGE Narodowy w Warszawie), Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, sieć hipermarketów Auchan oraz ING Bank Śląski. Dodatkowe informacje są dostępne pod adresem: www.fbserwis.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)